W Wandei trwają czuwania modlitewne w intencji zamordowanego w niedzielę ojca Oliviera Maire’a. Przed domem zgromadzenia montfortianów, do którego należał wierni składają kwiaty i palą znicze. Miejscowy ordynariusz nazwał zamordowanego kapłana „męczennikiem miłosierdzia”.
Cały czas prowadzone jest śledztwo. Rwandyjski oprawca, który sam zgłosił się na policję został poddany badaniom psychiatrycznym. Zasłaniając się dobrem śledztwa jego adwokat nie ujawnił żadnych szczegółów dochodzenia. Poinformował jedynie, że po podpaleniu w ubiegłym roku katedry w Nantes jego klient miał problemy psychiczne i właśnie m.in. z tego powodu został zwolniony z więzienia i, w oczekiwaniu na proces, pod nadzorem sądu znalazł schronienie we wspólnocie montfortianów w Saint-Laurent-sur-Sèvre, gdzie zamordował niosącego mu pomoc kapłana.
Ogromny ból z powodu tej tragedii wyraził Papież Franciszek pozdrawiając pielgrzymów francuskich przybyłych na audiencję środową. Złożył kondolencje wspólnocie zakonnej montfortianów w Wandei, rodzinie zamordowanego kapłana oraz wszystkim katolikom we Francji. Zapewnił ich o swym współczuciu i duchowej bliskości.
Ordynariusz Luçon podkreśla ogromne oddanie zamordowanego kapłana na rzecz potrzebujących.
„Był człowiekiem, który poświęcił swoje życie służbie Bogu, wszystkim ludziom. Jego śmierć jest ogromną tragedią, ale w świetle wiary ma jednak sens – mówi Radiu Watykańskiemu bp François Jacolin. - Chrystus mówił, że jeśli ziarno nie obumrze, pozostaje samo, ale jeśli obumrze, przynosi owoc obfity. Kiedy o nim myślę mogę powiedzieć, że jego życie było pełne i przyniosło wiele owoców. Ojciec Olivier cały ofiarował się na służbie innym.“
Współbracia zamordowanego wskazują, że przykazanie miłości bliźniego zrealizował on do końca: oddał swe życie służąc innym. Podkreślają, że jego śmierć nie zmieni ich zaangażowania w realizację montforiańskiego charyzmatu, jakim jest służba najbardziej potrzebującym. „Ojciec Olivier uczył miłości do ludzi wykluczonych ze społeczeństwa. Tu nic się nie zmieni. W naszej służbie mamy teraz o jednego orędownika więcej w niebie” – podkreśla ojciec Paulin Ramanandraibe, rektor bazyliki w Saint-Laurent-sur-Sèvres.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.