„Kościół nie boi się poważnej i pogłębionej dyskusji, ponieważ wiele spraw można w ten sposób wyjaśnić” – mówi arcybiskup Józef Michalik w rozmowie z KAI.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że ludzie zawsze będą niedoskonali, a przypadki słabości duchownych nie oznaczają że Kościół jest w kryzysie, choć „wolno wymagać, aby wszyscy członkowie Kościoła, świeccy i duchowni, byli lepsi, doskonalsi a nawet święci”.
KAI: W minionym roku na Kościół często sypały się głosy krytyki. Czy dyskusja o problemach Kościoła jest potrzebna?
– Kościół nie boi się poważnej i pogłębionej dyskusji, ponieważ wiele spraw można w ten sposób wyjaśnić. Kościół jest rodziną ustanowioną nie przez ludzi, ale przez Chrystusa. Jest więc miejsce na wiarę, modlitwę i ludzkie dochodzenie do prawdy, czyli na dyskusje i decyzje. Jeśli kocha się Kościół, jeśli się chce żeby był doskonały, to najpierw powinno się trudne sprawy omówić właśnie w tej rodzinie, jaką on stanowi. Nie od razu przez telewizję czy gazetę. Widać wyraźnie, że dziś są w Polsce obiektywni i uczciwi zakonnicy i media, które mają zdrowe ambicje promocji prawdy i piękna, ale niestety są także media, które szukają przede wszystkim sensacji i szczególnie specjalizują się w wyszukiwaniu i nagłaśnianiu ataków na Kościół – jeśli jakiś ksiądz czy biskup dopuścił się nieroztropności czy ujawnił słabość, to od razu wszystkich chcieliby ukrzyżować.
Trzeba obiektywnie patrzeć najpierw na siebie, potem na wszystkich ludzi i na wszystkie instytucje, zauważyć także, że to co czyni i głosi Kościół oraz każdy ksiądz, jest nastawione na wierność nauce Chrystusa. Kościół w Polsce nigdy nie promował i nie promuje zła. Nieraz może ma problemy w pełnym nawróceniu do Ewangelii siebie samego, czyli każdego z ochrzczonych, ma trudności w dotarciu do prawdy o konkretnym wydarzeniu czy sytuacji, ma problemy z zastosowaniem odpowiedniego języka, czy z wejściem we współczesną mentalność, ale głosi prawdę o zbawieniu, o potrzebie życie zgodnego z przykazaniami Bożymi, a także i przede wszystkim głosi Miłosierdzie Boże dla każdego konkretnego, żyjącego dziś człowieka a nie dla jakiegoś „wyimaginowanego grzesznika”.
Przesłanie i misja Kościoła jest zatem ciągle ważna i potrzebna, ale jej istota zakorzeniona jest w Bogu, a nie w ludziach, którzy zawsze będą niedoskonali. Nie ma nic złego w domaganiu się, aby wszyscy członkowie Kościoła, świeccy i duchowni, byli lepsi, doskonalsi a nawet święci.
KAI: Mówił Ksiądz Arcybiskup o trudnościach. W jakim kierunku powinien pójść Kościół, aby je przezwyciężać?
– Trzeba głosić całość nauki Bożej, prawdę o wielkości Boga i słabości człowieka, niczego nie pomijać. I mieć odwagę stawiać wymagania sobie i innym, powiedzieć szczerze, że niekiedy pewne sprawy wymagają głębszego przemyślenia. Ale nie odsuwać żadnego z wymagań Ewangelii, chociaż warto mówić, że z każdym możemy mieć trudności, ale pełny rozwój następuje tylko przy uwzględnieniu, że wiara to coś więcej niż wymagania moralne, to przede wszystkim spotkanie osobowe z Bogiem i uznanie Go za Ojca i prawodawcę, przyjaciela żywego i obecnego na co dzień w naszym życiu.
KAI: W minionym roku cieszyliśmy się z beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Czy już wkrótce doczekamy się beatyfikacji Papieża-Polaka?
– O tym, że ona kiedyś nastąpi jestem przekonany. Ale czy wkrótce? Są naciski wielu entuzjastycznych dziennikarzy, ludzi świeckich, także duchownych, aby jak najszybciej. Nie sądzę jednak, że to jest najważniejsze. Okres oczekiwania jest okresem przygotowania, żeby dobrze przyjąć przesłanie życiowe kandydata do chwały ołtarzy, które warto cały czas pogłębiać. W czasie październikowej audiencji u Benedykta XVI, Ojciec Święty wyznał, że codziennie modli się do Jana Pawła II, przebywa duchowo w jego obecności, radzi się go ... może to i dla nas wskazówka?
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.