PJN chce rezolucji

Klub PJN złożył we wtorek do marszałka Sejmu projekt rezolucji wzywającej prezydenta, premiera i szefa MSZ do podjęcia działań w obronie prześladowanych chrześcijan w różnych częściach świata. Cieszymy się, że opozycja wpiera działania rządu - komentuje MSZ.

Przed kilkoma dniami w wyniku wybuchu bomby przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii na północy Egiptu śmierć poniosło 21 osób, a 97 zostało rannych. Był to najpoważniejszy atak na chrześcijan w tym kraju od 10 lat. Ładunek wybuchowy eksplodował około pół godziny po północy, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Według egipskich władz, ładunek zdetonował zamachowiec-samobójca.

Filip Libicki (PJN) zwracał uwagę na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że to nie jedyny przypadek prześladowań chrześcijan w ostatnim czasie. Podkreślił, że w Iraku wierni mieli problemy ze zorganizowaniem pasterki. W projekcie rezolucji PJN przypomina też o trwających prześladowaniach chrześcijan w Indiach.

"Polski Sejm zwraca się do prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz ministra spraw zagranicznych o podjęcie intensywnych działań na rzecz obrony podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do wolności wyznania, które w stosunku do prześladowanych chrześcijan jest łamane" - napisali w projekcie rezolucji politycy PJN.

Pytają też, czy stanowisko szefa włoskiego MSZ, który opowiedział się za interwencją UE w sprawie przemocy i dyskryminacji chrześcijan na świecie, ma jednoznaczne poparcie Polski. Chcą też, żeby kwestia ta była jednym z najważniejszych priorytetów polskiej prezydencji w UE.

"Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy fakt, że polskie MSZ wydało oświadczenie w sprawie dramatu w Aleksandrii, ale chcemy zwrócić uwagę, że na arenie europejskiej podejmuje się dużo dalej idące kroki" - mówił Libicki.

Dodał, że PJN chciałoby, aby szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski pojechał na spotkanie unijnych ministrów SZ pod koniec stycznia "wyposażony w dodatkowe narzędzie, jakim jest rezolucja polskiego parlamentu" dot. obrony chrześcijan.

"Cieszymy się, że opozycja wpiera działania rządu w sprawach polityki zagranicznej. Od miesięcy nasza dyplomacja, zwłaszcza minister Sikorski podejmuje liczne kroki w tej sprawie" - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Jak zaznaczył oprócz potępienia zamachów w Iraku jak i w Egipcie wymierzonych w chrześcijan Sikorski poruszał tę sprawę na spotkaniu Rady ds. Zagranicznych UE w grudniu. Zapowiedział, że szef naszej dyplomacji poruszy tę kwestię również na styczniowym spotkaniu ministrów SZ.

Bosacki podkreślił, że polska dyplomacja porusza temat prześladowań chrześcijan również w kontaktach z przedstawicielami organizacji państw islamskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
14°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
11°C Środa
noc
9°C Środa
rano
wiecej »