„Pamiętajcie o niedzielnej Liturgii Świętej, dbajcie o wspólną modlitwę, czytajcie codziennie Słowo Boże, pamiętajcie, że rodzina to 'mieszkanie Boga przez Ducha' (Ef 2,22)” – napisali w orędziu Bożonarodzeniowym abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski i bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz wrocławsko-gdański do wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
Biskupi przypominają, że narodziny Chrystusa są wydarzeniem historycznym, ale przede wszystkim wcieleniem się Słowa Bożego, które stało się znakiem niosącym nadzieję nie tylko do wierzących, ale „wszystkich miejsc i czasów, do całego świata”. Zachęcają, że przyjęty będzie uczył „żyć w Ojcu” oraz obdarzy mocą i doprowadzi do chwały w życiu wiecznym.
„Syn Boży nie jest od nas oddalony, On utożsamia się z każdym człowiekiem. Biorąc na siebie ludzką naturę oddaje się ludziom we wszystkim, aż do końca. To jest sposób i droga uniżenia się Stwórcy, ażeby nawiązać żywy kontakt z nami, aby wysłuchać nas, zaczynając od pasterzy, poprzez mędrców, kończąc na ostatnim człowieku, który będzie na Ziemi” – piszą biskupi. Wyjaśniają, że Bóg zsyła umiłowanego Syna, abyśmy upodabniali się do Niego; „chce nas uświęcić, napełnić łaską, zjednoczyć nas nie tylko z Sobą, lecz także z drugim człowiekiem i żyć w komunii i miłości z bliźnimi.”
Przypominają, że Chrystus jest ciągle obecny pośród ludzi, w Kościele i sakramentach świętych, a Liturgia Święta jest kulminacją i komunią życia Kościoła.
„Po dwóch tysiącleciach ten sam Chrystus, który narodził się w Betlejem, nadal mocą swojego słowa i działaniem Ducha Świętego przedłuża swoją obecność w historii cywilizacji ludzkiej”.
Nawiązując do historii, kiedy świętowanie w Cerkwi było utrudnione, biskupi piszą, że obecnie są świątynie i oddani duszpasterze, jednak pojawiają się „oznaki ducha współczesnej i zlaicyzowanej Europy: obojętność do świętowania niedzieli, zaniedbania modlitwy, stawianie dobrobytu materialnego nad ludzką duchowość, zaniedbania życia rodzinnego, zwiększający się kryzys życia małżeńskiego”.
Autorzy apelują też o otwarcie drzwi świątyń, domów i serc na emigrantów oraz o troskę o osoby starsze i chore, dla których coraz częściej zaczyna brakować miejsca w domach.
Rodzinę nazywają Domowym Kościołem, których zadaniem jest życie w świadomości narodowej żywą tradycją, modlitwą i świadectwem Chrystusa. „Zachęcamy Was, Siostry i Bracia, do obrony tych skarbów, które Bóg daje Wam w Waszych rodzinach. Pamiętajcie o niedzielnej Liturgii Świętej, dbajcie o wspólną modlitwę, czytajcie codziennie Słowo Boże, pamiętajcie, że rodzina to 'mieszkanie Boga przez Ducha' (Ef 2,22)” – podkreślają biskupi.
Grekokatolicy, którzy posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia. 8 stycznia wspominają Świętą Rodzinę, a dziewiątego - św. Szczepana.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.