Gremium wezwało między innym do ochrony praw kobiet.
Wysoki Komitet Chrześcijańsko-Muzułmański ds. Ludzkiego Braterstwa, którego jednym z inicjatorów był Franciszek, przypomniał wspólnocie międzynarodowej o „humanitarnej odpowiedzialności wobec narodu afgańskiego”. Jednocześnie gremium to, który ma swoją siedzibę w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) – Abu Zabi, wezwał do ochrony praw człowieka i ludzkich godności”, w tym zwłaszcza o ochronę praw kobiet w Afganistanie.
Oświadczenie, ogłoszone 20 sierpnia stwierdza, że Komitet „z wielką troską śledzi sytuację w Afganistanie”, głównie w związku z pogłębiającym się tam kryzysem humanitarnym. Nowe władze tego kraju wezwano do „poszanowania różnorodności etnicznej, językowej i religijnej w społeczeństwie afgańskim, bez spychania którejś z tych grup na margines, a także do zapewnienia równości wszystkich ludzi”.
Wysoki Komitet ds. Ludzkiego Braterstwa jest jednym z owoców wizyty papieża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w dniach 3-5 lutego 2019 r. W Abu Zabi Ojciec Święty i wielki imam Uniwersytetu al-Azhar w Kairze Ahmad Al-Tayyeb podpisali wówczas wspólny „Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”, który wcześniej przygotowywali ponad 1,5 roku. Celem Komitetu, który powstał formalnie 19 sierpnia 2019, jest wcielanie w życie postanowień tego dokumentu i „inspirowanie wszystkich ludzi do życia wartościami ludzkiego braterstwa”.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.