Rodzina mieszkaniem Boga

„Pamiętajcie o niedzielnej Liturgii Świętej, dbajcie o wspólną modlitwę, czytajcie codziennie Słowo Boże, pamiętajcie, że rodzina to «mieszkanie Boga przez Ducha»” – napisali w orędziu bożonarodzeniowym metropolita przemysko-warszawski, arcybiskup Jan Martyniak i ordynariusz wrocławsko-gdański, biskup Włodzimierz Juszczak do wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

 

Biskupi przypominają, że narodziny Chrystusa są wydarzeniem historycznym, ale przede wszystkim wcieleniem się Słowa Bożego, które stało się znakiem niosącym nadzieję nie tylko do wierzących, ale „wszystkich miejsc i czasów, do całego świata”. Zachęcają, że przyjęty będzie uczył „żyć w Ojcu” oraz obdarzy mocą i doprowadzi do chwały w życiu wiecznym.

„Syn Boży nie jest od nas oddalony, On utożsamia się z każdym człowiekiem. Biorąc na siebie ludzką naturę oddaje się ludziom we wszystkim, aż do końca. To jest sposób i droga uniżenia się Stwórcy, ażeby nawiązać żywy kontakt z nami, aby wysłuchać nas, zaczynając od pasterzy, poprzez mędrców, kończąc na ostatnim człowieku, który będzie na Ziemi” – piszą biskupi.

Przypominają, że Chrystus jest ciągle obecny pośród ludzi, w Kościele i sakramentach świętych, a Liturgia Święta jest kulminacją i komunią życia Kościoła. „Po dwóch tysiącleciach ten sam Chrystus, który narodził się w Betlejem, nadal mocą swojego słowa i działaniem Ducha Świętego przedłuża swoją obecność w historii cywilizacji ludzkiej” – czytamy w ich liście.

Nawiązując do historii, kiedy świętowanie w Cerkwi było utrudnione, biskupi piszą, że obecnie są świątynie i oddani duszpasterze, jednak pojawiają się „oznaki ducha współczesnej i zlaicyzowanej Europy: obojętność do świętowania niedzieli, zaniedbania modlitwy, stawianie dobrobytu materialnego nad ludzką duchowość, zaniedbania życia rodzinnego, zwiększający się kryzys życia małżeńskiego”.

Grekokatoliccy hierarchowie apelują też o otwarcie drzwi świątyń, domów i serc na emigrantów oraz o troskę o osoby starsze i chore, dla których coraz częściej zaczyna brakować miejsca w domach.

Rodzinę nazywają Domowym Kościołem, których zadaniem jest życie w świadomości narodowej żywą tradycją, modlitwą i świadectwem Chrystusa. „Zachęcamy Was, Siostry i Bracia, do obrony tych skarbów, które Bóg daje Wam w Waszych rodzinach. Pamiętajcie o niedzielnej Liturgii Świętej, dbajcie o wspólną modlitwę, czytajcie codziennie Słowo Boże, pamiętajcie, że rodzina to «mieszkanie Boga przez Ducha»” – podkreślają biskupi.

Grekokatolicy, którzy posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia. 8 stycznia wspominają Świętą Rodzinę, a dziewiątego – św. Szczepana.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
10°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
13°C Wtorek
wieczór
wiecej »