Papieski list na tarnowski jubileusz

Papież Benedykt XVI napisał list apostolski z okazji 225. rocznicy powstania diecezji tarnowskiej. Podkreśla w nim, że diecezja charakteryzuje się żywą wiarą i zdrową pobożnością. List będzie czytany w kościołach w niedzielę 9 stycznia. W tym dniu we wszystkich parafiach wierni odnowią przyrzeczenia chrzcielne.

Papież nawiązał do słów swojego poprzednika Jana Pawła II, który nazwał diecezję tarnowską ziemią świętych i błogosławionych. Ojciec Święty podkreśla, że skarbu wiary i pobożności trzeba strzec dla następnych pokoleń.


Benedykt XVI wskazuje na liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, uczestnictwo wiernych w niedzielnych Mszach świętych, codzienną adorację Najświętszego Sakramentu w parafiach. Jego zdaniem „podziwu godny jest udział dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej i parafialnej, ich aktywny udział w różnych grupach apostolskich i modlitewnych”.

Ojciec Święty napisał też, że „chrześcijańskie rodziny są żyzną glebą, na której wzrastają powołania do służby Bożej”. Przypomina, że od wielu lat diecezja cieszy się największą w Polsce liczbą powołań.

„Żywy Kościół w szczególny sposób budują kapłani, którzy ofiarnie oddają swoje życie w służbie Ewangelii, nie wahając się również wyruszać na misyjne szlaki oraz do krajów, w których Chrystus jest coraz bardziej zapominany. Cenny jest również wkład waszej diecezji w pomoc w odrodzeniu Kościoła katolickiego w wielu krajach Europy Wschodniej. To dzieło ewangelizacji wydatnie wspierają zakonnicy i zakonnice, podejmując konkretne zadania zgodnie z charyzmatem albo przez nieustającą modlitwę za murami klasztoru kontemplacyjnego”.

Ojciec Święty podkreśla też, że niezastąpioną rolę w życiu diecezji i poszczególnych parafii pełnią wierni świeccy, aktywnie uczestniczący w dziele ewangelizacji w ramach przynależności do ruchów i stowarzyszeń katolickich.

„W szczególny sposób chciałbym zauważyć i podkreślić apostolską gorliwość nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, którzy systematycznie zanoszą Eucharystię chorym i starszym. Z wdzięcznością przywołuję również osoby samotne, wdowców i wdowy, ludzi w podeszłym wieku, którzy przez apostolską aktywność i modlitwę wznoszą wraz z innymi żywą budowlę Kościoła” - czytamy w liście apostolskim.

Benedykt XVI pisząc, że jubileusz będzie czasem radości, łaski pojednania, nawróceń i pokuty, zachęca diecezjan, aby „darowany czas jubileuszu przeżyli pogłębiając więź z Bogiem i drugim człowiekiem w duchu miłości”. Papież podkreśla w liście apostolskim, by w osiąganiu tego celu pomagała wspólna modlitwa w rodzinach i parafiach, słuchanie Słowa Bożego i przyjmowanie sakramentów świętych.

Papież zachęca też do dawania świadectwa i odpowiedzenia na apel Jana Pawła II „Nie lękajcie się być świętymi”.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
wiecej »