„Męczeństwo codziennego chrześcijańskiego życia ma miejsce także dzisiaj” – uważa abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce, nawiązując do wspominanej dziś w liturgii wschodniej postaci św. Stefana. Imię Stefan w hagiografii utożsamiane jest z imieniem Szczepan i pochodzi od greckiego słowa „stéphanos”, co znaczy „korona, wieniec".
Metropolita przemysko-warszawski przypomniał w rozmowie z KAI, że św. Szczepan był męczennikiem za wiarę i prawdę. Stwierdził, że również dzisiaj głoszenie prawdy wymaga wiele poświęcenia i niejednokrotnie wiąże się z cierpieniem.
„W dzisiejszym świecie być konsekwentnym katolikiem z wypełnieniem przykazań, ze świadomością i odwagą okazuje się też często bardzo trudne” – zauważył arcybiskup.
Święto św. Stefana kończy dzisiaj trzydniowe obchody świąt Bożego Narodzenia w Kościele greckokatolickim. Jest to ten sam święty, którego Kościół rzymskokatolicki w Polsce czci 26 grudnia jako Szczepana. Przez wiele wieków były one w języku polskim tożsame, a wyodrębnienie nastąpiło stosunkowo niedawno. W hagiografii, czyli żywotach świętych, św. Szczepan to ta sama osoba co Stefan. Pochodzi z greckiego słowa „stéphanos”, co znaczy „korona, wieniec".
Wczoraj chrześcijanie wschodni czcili w liturgii Świętą Rodzinę, którą abp Martyniak nazwał niedoścignionym ideałem, który powinien być wzorem dla wszystkich rodzin, nie tylko chrześcijańskich. Zwrócił uwagę na szczególną rolę św. Józefa – opiekuna Dzieciątka Jezus.
„Wielki opiekun małego Jezusa we wszelkich trudach i niewygodach. Jest przykładem ojca i męża, mocnego wiarą i modlitwą" - zaznaczył abp Martyniak. We wszystkich cerkwiach odczytywany był list Episkopatu Polski wystosowany na święto Świętej Rodziny, który w kościołach rzymskokatolickich czytany był 26 grudnia.
Okres bożonarodzeniowy potrwa do 12 lutego, wierni kościołów wschodnich witają się słowami „Chrystus się rodzi”, na które odpowiadają „Sławmy Go”). W tym czasie – 19 stycznia - ma miejsce jedno z najważniejszych świąt w Kościołach wschodnich – uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwane Jordanem, na cześć Chrztu Pana Jezusa.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.