1 maja br., czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego, to bardzo prawdopodobna data beatyfikacji Jana Pawła II – podaje najnowszy Gość Niedzielny. Dodaje jednak, że data jest nieoficjalna i że dopiero za kilka dni ma zebrać się komisja biskupów i kardynałów, by zatwierdzić cud, który dokonał się dzięki wstawiennictwu Jana Pawła II. Zaraz potem Benedykt XVI oficjalnie ogłosi datę beatyfikacji. Więcej w papierowym wydaniu. Poza tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":
OFE – czas kupię [Tomasz Rożek]
W okładkowym tekście Tomasz Rożek zastanawia się, co będzie się działo z naszymi emeryturami. Gdy rząd zaproponował, by składki emerytalne załatały dziurę w budżecie, mówiło się o reformach, oszczędnościach i uzdrawianiu gospodarki. Tymczasem to mydlenie oczu – przekonuje autor. Chodzi tylko o kupowanie czasu i oznacza cofnięcie reformy emerytalnej z 1999 roku. „To wtedy ZUS zaczął dzielić się częścią otrzymywanych pieniędzy z prywatnymi firmami (otwartymi funduszami emerytalnymi – OFE). Ten podział był dokładnie w 60 proc. iluzją, bo OFE zostały zobowiązane do kupowania za 60 proc. swoich aktywów obligacji skarbowych. A to w wielkim skrócie oznacza, że gwarantem większości środków w prywatnych funduszach i tak był budżet państwa. Rząd Donalda Tuska, zamiast system poprawiać, postanowił zrobić pierwszy krok ku jego likwidacji”.
Duszpasterz świata [ks. Tomasz Jaklewicz]
Wkrótce na rynku księgarskim pojawi się w języku polskim rozmowa Petera Seewalda z Benedyktem XVI. „Światłość świata” to odpowiedzi na pytania, które każdy z nas chciałby zadać Papieżowi. Jako wprowadzenie do lektury książki, ks. Tomasz Jaklewicz proponuje fragment kazania kard. Ratzingera z końcówki lat 80. XX w. „Kto w coraz większej masie wiedzy i sprzecznych opinii specjalistów może jeszcze mieć nadzieję na rozpoznanie tego, co słuszne? Tylko Bóg może nam dać takie spojrzenie, i dlatego na prośbie o nie skupia się wszystko inne”. Benedykt powtarza niestrudzenie, że istnieje Prawda przez wielkie „P” i że bez tej Prawdy ani człowiek, ani ludzkość nie mają przyszłości. Tego rodzaju pogląd skazywany jest dziś na śmierć przez wydrwienie. Mainstreamowe media zrobiły z prezerwatywy centralny problem książki. Wynikało to nie tylko z faktu, że seks jest zawsze dobrym tematem. To także sprawdzony sposób na uciszenie proroka. Nie dajmy się nabrać na ten tani chwyt” – dodaje ks. Jaklewicz.
Rozmowa, która nawraca [rozmowa z Peterem Seewaldem]
O tym, jakim rozmówcą jest Benedykt XVI, o przemianie duchowej pod wpływem roz-mów z papieżem i o odbiorze „Światłości świata” w mediach – w "Gościu Niedzielnym" z Peterem Seewaldem rozmawia Stefan Sękowski.
Piąte – nie zabijaj [Bogumił Łoziński]
Grupa obrońców życia złożyła w Sejmie projekt regulacji, wprowadzający w Polsce całkowitą ochronę życia. Regulacja jest nowelizacją obowiązującej obecnie ustawy „O planowaniu rodziny …”. Jak czytamy na łamach „Gościa”, latem w Sejmie odbędzie się debata nad jej projektem. Powodzenie tej inicjatywy w dużym stopniu zależy od mobilizacji środowisk opowiadających się za szacunkiem dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci”.
Koniec rozmawiania [rozmowa Pawłem Nowackim]
O politykach, którym przeszkadza w publicznej telewizji program Jana Pospieszalskiego, mówi na łamach najnowszego „Gościa” Paweł Nowacki, szef redakcji „Warto rozmawiać”. W rozmowie z Przemysławem Kucharczakiem zdradza powody, dla których program został wyrzucony z anteny.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.