Pragnienie ojcostwa i macierzyństwa

Rodzina oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety to podstawowa komórka społeczna. W niej dzieci uczą się wartości – przypomniał Papież, spotykając się, jak zawsze na początku nowego roku, z przedstawicielami rzymskich władz regionalnych, prowincjalnych i miejskich.

Wskazał na potrzebę organicznych działań celem umacniania rodziny, łączonych z odpowiednią edukacją. Zwrócił uwagę, że szkodliwe jest dla rodziny aprobowanie związków wypaczających jej naturę i cel. Podkreślił, że Kościół sprzyja takim inicjatywom wychowania seksualnego, które nie sprowadzają ludzkiej miłości do rangi „przedmiotu konsumpcji”.

„Wzajemne oddanie się małżonków niesie z sobą otwarcie na rodzenie życia. Pragnienie ojcostwa i macierzyństwa jest bowiem wpisane w ludzkie serce – powiedział Benedykt XVI. – Wiele małżeństw pragnęłoby przyjąć dar, jakim są nowe dzieci, ale czują się zmuszone czekać. Dlatego konieczne jest konkretne wsparcie macierzyństwa, jak też zapewnienie kobietom pracującym zawodowo możliwości godzenia rodziny i pracy. Zbyt często bowiem stają one przed koniecznością wyboru między jednym a drugim. Rozwijanie odpowiedniej strategii pomocy, jak też struktur przeznaczonych dla dzieci, np. żłóbków, także prowadzonych przez rodziny, może przyczynić się do tego, by dziecka nie postrzegać jako problem, ale jako dar i wielką radość. Ponadto, skoro «otwarcie się na życie jest ośrodkiem prawdziwego rozwoju» (enc. Caritas in veritate, 28), nie można pozostać obojętnym na wysoką liczbę aborcji dokonywanych w naszym regionie. Wspólnota chrześcijańska przez liczne ośrodki pomocy życiu i inne inicjatywy angażuje się, by wspierać kobiety mające trudności z przyjęciem nowego życia. Instytucje publiczne winny dać wsparcie, by poradnie rodzinne były w stanie pomóc kobietom przezwyciężyć to, co skłania je do przerwania ciąży. Przy tej okazji wyrażam uznanie dla prawa obowiązującego w regionie Lacjum, które przewiduje tzw. «współczynnik rodzinny» i traktuje poczęte dziecko jako członka rodziny. Życzę, by ta norma była w pełni realizowana” – mówił Papież.

Administratorom Rzymu i Lacjum Benedykt XVI przypomniał też potrzeby osób starszych, zwłaszcza samotnych i chorych. Wyraził uznanie dla współpracy między katolickimi placówkami służby zdrowia a instytucjami publicznymi, życząc jej kontynuowania. Podejmując temat przeciągającego się kryzysu gospodarczego, odczuwanego przez wiele rodzin, mówił o pomocy udzielanej przez Caritas. Wyraził nadzieję, że władze zadbają o wsparcie rodzin o niskim dochodzie, zwłaszcza wielodzietnych. Ponadto wskazał na potrzebę właściwej polityki zatrudnienia, zwłaszcza celem zapewnienia pracy ludziom młodym, co jest niezbędnym warunkiem do założenia rodziny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
11°C Środa
noc
wiecej »