66. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz przypadnie 27 stycznia. W uroczystościach, które tego dnia odbędą się w Oświęcimiu i Brzezince wezmą udział prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Christian Wulff, oraz byli więźniowie obozu.
Politycy przed południem spotkają się z młodzieżą w oświęcimskim Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Prezydenci złożą hołd pomordowanym przed tak zwaną Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 w byłym Auschwitz I. Niemcy rozstrzelali w tym miejscu wiele tysięcy osób, głównie Polaków.
Zasadniczą część uroczystości zaplanowano na późne popołudnie w budynku tak zwanej Sauny na terenie byłego Auschwitz II - Birkenau. Obaj prezydenci wygłoszą tam przemówienia. Uczestnicy oddadzą także hołd wszystkim zamordowanym przed pomnikiem ofiar obozu.
W południe w oświęcimskim kościele Miłosierdzia Bożego, położonym nieopodal byłego obozu Auschwitz I, odprawiona zostanie msza święta w intencji pokoju na świecie i wszystkich ofiar obozu. Rokrocznie uczestniczy w niej wielu byłych więźniów i kombatantów.
Podczas rocznicowych uroczystości wystosowany zostanie apel do świata o pomoc w zachowaniu autentyzmu Miejsca Pamięci Auschwitz
Niemiecki obóz Auschwitz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60 Armii I Frontu Ukraińskiego. Przed południem zwiadowcy dywizji weszli na teren podobozu Monowitz. W południe oswobodzono centrum Oświęcimia, a ok. godz. 15.00, po krótkiej potyczce z wycofującymi się Niemcami, weszli jednocześnie na teren KL Auschwitz I i do oddalonego o mniej więcej 2 km Auschwitz II - Birkenau. W walkach o wyzwolenie Auschwitz, Birkenau, Monowitz oraz miasta Oświęcimia zginęło 231 żołnierzy radzieckich.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.