Nie dyskutować n/t „viri probati”

Konferencja Biskupów Niemieckich zaapelowała do czołowych polityków Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), aby przed wrześniową wizytą Benedykta XVI w Niemczech nie dyskutować na temat dopuszczenia do kapłaństwa żonatych mężczyzn („viri probati”).

„Temat «viri probati» dotyczy wymiaru Kościoła powszechnego i wymaga odpowiedniego przygotowania opinii publicznej oraz podjęcia decyzji, która będzie wiążąca w całym Kościele” – stwierdzają biskupi w oświadczeniu opublikowanym 22 stycznia w Bonn.

Według biskupów, sprawa „nie była przewidziana w rozmowach na fali przygotowań przed planowaną na wrzesień oficjalną wizytą papieża Benedykta XVI w Niemczech”.

Niemieccy biskupi przypomnieli, że „celibat księży jest wielkim dobrem i dlatego był tematem obrad Synodu Biskupów w Rzymie”. Wyjaśnili jednocześnie, że w najbliższym czasie będą kolejne okazje, aby zastanowić się nad tym tematem – na przykład wspominając 50. rocznicę II Soboru Watykańskiego, czy wspólny synod diecezji niemieckich sprzed 40 laty.

Grupa kilku znanych polityków katolickich z CDU zaapelowała 21 stycznia do Kościoła o dopuszczenie do kapłaństwa „żonatych i wypróbowanych mężczyzn”, aby w ten sposób zlikwidować „trudny problem parafii bez księży”.

Politycy zaproponowali, aby biskupi niemieccy opowiedzieli się za ich propozycją na forum Kościoła powszechnego, „a nade wszystko w Rzymie”. Uważają, że jeśli to się okaże niemożliwe w całym Kościele, to może zostanie przyjęte jako wyjątkowe rozwiązanie dla Niemiec.

Sygnatariuszami dokumentu zatytułowanego „Jak można zapobiec coraz większemu brakowi księży” jest ośmiu polityków CDU, z których prawie wszyscy albo byli członkami Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), albo jeszcze nimi są. Obok przewodniczącego Bundestagu Norberta Lammerta i byłych premierów krajowych Bernharda Vogla, Erwina Teufela oraz Dietera Althausa, apel w formie „prośby” podpisała federalna minister oświaty Annette Schavan, sekretarz stanu ds. rodziny Hermann Kues i były sekretarz generalny ZdK, Friedrich Kronenberg.

«« | « | 1 | » | »»
 • Viator
  24.01.2011 11:28
  Na taką dyskusję nigdy nie będzie dobrego czasu. Przed wizytą papieża, czy po niej, wszystko jedno. A temat trzeba kiedyś zacząć. Bo problem jest poważny.

  Stajemy przed coraz poważniejsza alternatywą: celibat albo Eucharystia. Ja nie mam wątpliwości co ważniejsze. Bez celibatu Kościół może istnieć. Bez Eucharystii nie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  22°C Środa
  wieczór
  18°C Czwartek
  noc
  wiecej »