Blisko 60 tysięcy dzieci w Polsce przeżywa każdego roku rozwód rodziców. – Rozwód to dla dziecka największa trauma, której ustępuje nawet śmierć jednego z rodziców – alarmuje Fundacja Mamy i Taty. Fundacja pracuje właśnie nad kampanią społeczną, którą chce zwrócić uwagę na rosnącą liczbę rozwodów w Polsce.
Badania opinii publicznej pokazują, że 81 proc. dorosłych Polaków postrzega to zjawisko jako bardzo poważny problem społeczny.
„Rozwód to zazwyczaj pogorszenie sytuacji materialnej, społecznej i zawodowej kobiety-matki wychowującej samotnie małoletnie dzieci. Rozwód to dla dziecka największa trauma, której ustępuje nawet śmierć jednego z rodziców” – podkreśla Fundacja Mamy i Taty.
W badaniach skutki rozwodu dla dzieci to m.in. regres w rozwoju intelektualnym i psychofizycznym oraz pogorszenie stanu zdrowia. W skali społecznej to bezpośredni wzrost kosztów leczenia w publicznej służbie zdrowia oraz skutki dalekosiężne płynące z gorszej lub utrudnionej socjalizacji dzieci z rozbitych rodzin.
Fundacja przypomina, że brak ojca jest związany w badaniach społecznych z: 63 proc. samobójstw wśród młodzieży, 71 proc. dzieci porzucających szkołę, 85 proc. młodzieży osadzonej w więzieniach.
„Doświadczenia innych krajów pokazują, że osłabienie instytucji małżeństwa i liberalizacja prawa skutkuje zawsze lawinowo rosnącą liczbą rozwodów. Hiszpańska ustawa o tzw. ekspresowych rozwodach w ciągu 5 lat spowodowała wzrost ich liczby o 277 proc.” – przypominają przedstawiciele fundacji.
W Polsce każdego roku blisko 60 tys. dzieci przeżywa rozwód rodziców. Fundacja pracuje obecnie nad kampanią społeczną, której celem będzie zwrócenie uwagi na istotę tego problemu. Szacunkowe koszty przedsięwzięcia kształtują się w granicach 230 tys. zł.
„Jako Fundacja nie jesteśmy w stanie unieść ciężaru nowego projektu wyłącznie z własnych środków. Zwracamy się więc do Państwa, ponad 42 tys. osób, które podpisały w zeszłym roku nasz apel «Cała Polska chroni dzieci». Ufamy, że podzielają Państwo przekonanie o konieczności ochrony instytucji małżeństwa. Z nadzieją zatem, że zechcą Państwo wesprzeć osobiście realizację kampanii pozwalamy sobie prosić o drobną, jednorazową wpłatę symbolicznej kwoty 5 zł. To niedużo, a wystarczy byśmy razem mogli wystąpić w tak ważnej sprawie” – informuje fundacja.
Wpłaty można dokonać za pomocą formularza na stronie: www.mamaitata.org.pl
Fundacja zachęca też do wpłat na konto:
40 2490 0005 0000 4520 3441 2862
oraz do wpłat z zagranicy:
SWIFT/BIC: ALBPPLPW, IBAN: PL40249000050000452034412862
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.