Na rok przed wyborami do Kongresu USA poparcie dla prezydenta Joe Bidena spadło do najniższego poziomu - 38 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "USA Today". Dezaprobatę dla jego działalności wyraziło 59 proc. Amerykanów.
"Ma najniższe notowania w tym okresie kadencji spośród wszystkich współczesnych prezydentów z wyjątkiem Trumpa. Badania wykazały, że ocena działalności prezydenta jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybory do Kongresu w połowie prezydenckiej kadencji" - podkreślił dziennik.
Gazeta przypomina, że poparcie dla Bidena spadło zwłaszcza wśród niezależnych wyborców. Rok temu, wyjaśnia, zapewnili mu zwycięstwo nad ówczesnym prezydentem Donaldem Trumpem.
Prawie połowa ankietowanych, 46 proc. - w tym 16 proc. tych, którzy na niego głosowali - twierdzi, że Biden spisał się gorzej jako prezydent niż się spodziewali. Niezależni wyborcy uznali (44 proc. do 6 proc.), że jego prezydentura jest gorsza niż oczekiwali.
Prawie dwie trzecie Amerykanów (64 proc.) nie chce, by Biden ubiegał się o drugą kadencję w 2024 roku. Podziela tę opinię 28 proc. Demokratów.
Jednocześnie przeciwnych reelekcji Trumpa jest 58 proc. biorących udział w sondażu, w tym 24 proc. Republikanów.
"Gdyby wybory odbywały się dzisiaj, ankietowani zagłosowaliby na republikańskiego kandydata do Kongresu, a nie na Demokratę w stosunku 46 proc. do 38 proc. Byłoby to dobrą wróżbą dla GOP liczącej na zdobycie większości w Izbie Reprezentantów i Senacie. (...) Musi zdobyć tylko pięć więcej miejsc w Izbie i jedno w Senacie, by przejąć kontrolę w Kongresie" - podkreśla "USA Today".
Dziennik zwraca uwagę, że zdaniem 66 proc. Amerykanów kraj wkroczył na złą drogę. Tylko według 20 proc. podąża w dobrym kierunku.
Projekt ustawy infrastrukturalnej, który przeszedł w piątek z poparciem obu partii, zyskał uznanie respondentów w stosunku 61 proc. do 32 proc. Jej zwolennikami jest jedna trzecia Republikanów - wynika z badania opinii publicznej.
Ustawa przewiduje m.in. wyasygnowanie ok. 1,2 bln dolarów w ciągu 7 lat, w tym 110 mld dolarów na remonty dróg i mostów, 66 mld na kolej, 65 mld na rozszerzenie sieci internetu szerokopasmowego, 65 mld na odnowę sieci energetycznej, 50 mld na ochronę przed zmianami klimatu i 40 na transport publiczny.
"Amerykanie są natomiast mocno podzieleni w sprawie projektu ustawy "Build Back Better" (lepiej odbuduj) forsowanej kosztem 1,85 bln dolarów w Kongresie przez Demokratów. W sondażu popiera ją 47 proc. respondentów, a 44 proc. jest przeciwnych" - pisze "USA Today".
Przypomina, że projekt przewiduje ponad 500 mld dolarów na finansowanie zmian klimatycznych i czystej energii. O rok przedłużyłaby ulgi podatkowe dla rodzin z dziećmi, rozszerzyłby zakres Medicaid (ubezpieczenia dla ubogich). Do Medicare (ubezpieczenia dla seniorów) dołączyłaby świadczenia dla osób mających problemy z słuchem i finansowałaby przystępne programy mieszkaniowe.
"USA Today" zaznaczył, że Trump nie zyskał na kłopotach Bidena. Dwie trzecie ankietowanych twierdzi, że ich opinia o byłym prezydencie się nie zmieniła, 14 proc. ma lepszą, a 19 proc. gorszą.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.