Większość Polaków popiera obowiązkowe certyfikaty covidowe przy wchodzeniu do sklepów, restauracji, placówek kulturalnych, zakładów pracy czy kościołów - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
United Surveys zapytało Polaków, czy ich zdaniem certyfikaty covidowe powinny być obowiązkowe przy wchodzeniu do różnych placówek.
56,6 proc. Polaków poparłoby takie rozwiązanie w kwestii wchodzenia do sklepów i galerii handlowych. Przeciwnego zdania jest 41,5 proc.
41 proc. uważa, że certyfikaty powinny być zdecydowanie obowiązkowe przy wchodzeniu do barów i restauracji. Odpowiedź "raczej tak" wybrało 17,7 proc. ankietowanych. Zdecydowanie przeciwko jest 23,6 proc., a 14,4 proc. uważa, że takie obostrzenia raczej nie powinny obowiązywać.
Prawie 60 proc. chciałoby obowiązkowych certyfikatów covidowych przy wejściu do kin i teatrów.
62,4 proc. uważa, że takie restrykcje dla niezaszczepionych powinny także obowiązywać w muzeach i galeriach sztuki oraz przy wejściach na koncerty.
Ponad połowa ankietowanych Polaków uważa także, że przy wejściu do zakładów pracy i kościołów powinny być kontrolowane certyfikaty covidowe.
W badaniu zapytano także, czy pojawienie się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron, wpłynęło na zachowanie Polaków. 81,3 proc. stwierdziło, że nic się w ich życiu nie zmieniło. 16,7 proc. z kolei odpowiedziało, że zaczęło na siebie bardziej uważać.
Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl został wykonany 3-4 grudnia na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.