Żegnanie arcybiskupa

Trumna z ciałem arcybiskupa Józefa Życińskiego dotrze dziś do Tarnowa. Pogrzeb metropolity lubelskiego odbędzie się w sobotę w Lublinie. Hołd arcybiskupowi odda osobiście prezydent Bronisław Komorowski.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć ma prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, kard. Zenon Grocholewski jako osobisty wysłannik Benedykta XVI. Homilię wygłosi metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, a metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz poprowadzi obrzęd pochówku w krypcie lubelskiej katedry.

Udział w uroczystościach pogrzebowych zapowiedziało już 80 biskupów z kraju i zagranicy, a spodziewanych jest jeszcze drugie tyle. Obok prezydenta Komorowskiego weźmie w nich także udział wicepremier Waldemar Pawlak.

W katedrze lubelskiej jest miejsce dla tysiąca osób, na placu katedralnym zmieści się do 10 tys. wiernych. Wystawione będą telebimy.

Trumna z ciałem zmarłego w minio ny czwartek w Rzymie abp. Życińskiego wyjechała wczoraj karawanem samochodowym do Polski. Od granicy polskiej do Tarnowa konwojować ją będzie policja katowicka. Trumna z ciałem abp. Życińskiego, który w latach 1990-1997 kierował diecezją tarnowską, zostanie wystawiona w tamtejszej katedrze, a o godz. 18. rozpocznie się żałobna Msza.

Do koncelebrowania uroczystej liturgii biskup tarnowski, Wiktor Skworc zaprosił duchowieństwo diecezji, a szczególnie tych kapłanów, którzy z rąk abp. Życińskiego przyjęli święcenia kapłańskie. Do udziału w Eucharystii zachęca także mieszkańców Tarnowa. Mszę żałobną będzie transmitować diecezjalne radio RDN Małopolska.

Po Mszy, do godz. 22., przy trumnie abp. Życińskiego będzie trwało modlitewne czuwanie.

W środę 16 lutego, trumna - w konwoju policji lubelskiej - zostanie przewieziona do Chełma, gdzie spodziewana jest ok. godz. 14. Gdy karawan zbliżać się będzie do miasta, odezwą się dzwony, by mieszkańcy mogli zebrać się w katedrze. W drodze z Chełma do Lublina zaplanowano "prywatną" stację - trumna z ciałem abp. Życińskiego zatrzyma się w klasztorze karmelitanek bosych w Dysie.

Następnie w czwartek 17 lutego karawan dotrze do Lublina. Trafi najpierw do lubelskiego seminarium duchownego, potem do Domu Arcybiskupów, a następnie do kościoła akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W piątek 18 lutego o godz. 12.15 w kościele akademickim KUL zostanie odprawiona uroczysta Msza św. żałobna. O godz. 14. nastąpi wyjście konduktu z kościoła KUL, przejście Alejami Racławickimi, ulicą Krakowskie Przedmieście, Deptakiem i ul. Królewską do archikatedry lubelskiej. Tam o godz. 15.15 odprawiona zostanie Msza żałobna z udziałem młodzieży. Przewodniczyć jej będzie bp Artur Miziński. Po Mszy o godz. 18.15 odprawione zostaną nieszpory za zmarłych z udziałem kapituły archikatedralnej.

O godz. 19. odprawiona zostanie Msza św. żałobna z udziałem osób życia konsekrowanego. Przewodniczyć jej będzie bp Józef Wróbel. O godz. 20.30 rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne.

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 19 lutego o godz. 11. Po Mszy trumna zostanie wyniesiona z katedry, przeniesiona przez plac katedralny i wniesiona bocznym wejściem do krypty. Arcybiskup Życiński zostanie pochowany obok swoich poprzedników: biskupów Mariana Leona Fulmana i Piotra Kałwy.

Akredytacje dla dziennikarzy będą dostępne na stronie archidiecezji lubelskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
28°C Wtorek
wieczór
23°C Środa
noc
17°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
wiecej »