To Chrystus jest światłem dla Bliskiego Wschodu. On wytycza drogę i rozjaśnia ciemności, w których znajdują się dziś mieszkańcy tego regionu – mówi s. Émilie Tannous, wyjaśniając hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. To właśnie chrześcijanom z Bliskiego Wschodu powierzony zostało wybór tematu oraz przygotowanie rozważań na ten ekumeniczny tydzień. W realizacji tego zadania siostra Émilie reprezentowała Kościół katolicki.
W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla ona, że dla chrześcijan w tym regionie sprawą podstawowej wagi jest dziś dochowanie wierności własnej misji. Musi się to przejawiać zarówno w przekazywaniu wiary nowym pokoleniom, jak i w oddziaływaniu na innych. Nie jesteśmy pozostałością chrześcijan skazanych na wyginięcie, lecz zaczynem, który zgodnie z tym, co polecił nam Jezus, ma przemienić świat – zastrzega maronicka zakonnica. Jak mówi, to właśnie zadecydowało o wyborze tematu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które brzmi: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon”.
S. Emilie: żyjemy w ciemności i rozproszeniu, Jezus jest dla nas gwiazdą
„Gwiazda zawsze była dla chrześcijan symbolem obecności Boga pośród swego ludu. I dotyczy to również aktualnej sytuacji, w jakiej znajdują się chrześcijanie na Bliskim Wschodzie. Doświadczamy wielu różnych problemów. Jest to nie tylko Covid-19 czy kryzys gospodarczy, ale kolejne nastające po sobie wojny, które wyniszczają całe społeczeństwa – mówi papieskiej rozgłośni siostra Emilie. – Panuje chaos i ciemności, zagubiliśmy już wszelką orientację i punkty odniesienia. Całe ludy rozpraszają się na skutek migracji, jesteśmy wygnańcami i uchodźcami po całym świecie. Dlatego stwierdziliśmy, że pośród tych ciemności i rozpaczy, trzeba mówić o gwieździe, aby przypomnieć, że Jezus Chrystus pozostaje dla nas i całego świata światłością, której można się uczepić. On jest Tym, który nami pokieruje i wyprowadzi nas z tych ciemności, abyśmy mogli żyć w pokoju, szacunku i godności. To dlatego właśnie tak ważna jest ta symbolika gwiaz“
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.