Rząd Hiszpanii zapowiedział, że w sytuacji fiaska rozmów NATO-Rosja w sprawie kryzysu na Ukrainie i zaatakowania tego kraju przez Moskwę, Madryt jest gotowy do wysłania swoich wojsk w rejon konfliktu wspólnie z państwami UE.
Centrolewicowy gabinet Pedro Sancheza potwierdził też, że wysłał okręt marynarki wojennej na Morze Czarne.
Przebywający od wtorku z wizytą w Waszyngtonie szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Albares zapowiedział w środę podczas konferencji prasowej, że w sytuacji niepowodzenia rozmów z Kremlem w sprawie Ukrainy Madryt nie wyklucza wysłania tam swoich wojsk.
Obecny na konferencji korespondent dziennika "El Mundo" relacjonuje, że Albares podczas spotkania z dziennikarzami został zapytany o to, czy w sytuacji inwazji rosyjskiej na Ukrainę Hiszpania wysłałaby tam swoje wojska.
"Hiszpania ma bardzo klarowne (stanowisko - PAP). Gdyby to było konieczne, działamy w ramach UE" - odpowiedział minister, cytowany przez "El Mundo" w tekście pt. "Hiszpania nie wyklucza wysłania wojsk na terytorium Ukrainy w sytuacji pogłębienia się kryzysu".
Minister Albares dodał, że w sytuacji zaostrzenia się konfliktu Hiszpania "odpowiedziałaby wspólnie" z państwami UE na zagrożenie. Zaznaczył, że woli nie wyprzedzać faktów.
"Obecnie mamy scenariusz dialogu. Jednak jeśli zamieni się on w scenariusz kłótni, wtedy będziemy działać (w taki sposób - PAP), aby dać wspólną odpowiedź" - stwierdził.
Szef MSZ Hiszpanii podkreślił, że wysuwane w ostatnim czasie przez Rosję żądania są "niedopuszczalne".
"Nie możemy wrócić do przeszłości, do stref wpływów oraz ograniczania suwerenności państw" - powiedział Albares.
Minister dodał, że obecne warunki rozmów z Rosją są trudne.
"Negocjacje nie oznaczają dialogu (). Do niego potrzebna jest dobra wola, a nie narzucanie warunków niemożliwych do przyjęcia przez drugą stronę" - powiedział.
We wtorek minister obrony Margarita Robles poinformowała, że aby wzmocnić obecność Madrytu w ramach misji NATO na Morzu Czarnym "przyspieszone zostało" wyjście w morze patrolowca hiszpańskiej marynarki wojennej Meteoro.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.