Odnowienie średniowiecznych kościołów gruzińskich w Turcji, a meczetów w Gruzji to przedmiot rozpoczętych dwustronnych negocjacji. Optymizm co do osiągnięcia porozumienia w tej sprawie wyrazili na wspólnej konferencji prasowej ministrowie spraw zagranicznych obu krajów.
Szef tureckiej dyplomacji podkreślił, że kościoły na terenie jego kraju należą do historycznego dziedzictwa Turcji, dlatego wolą władz jest ich odnowienie. Podobnie meczety znajdujące się w Gruzji należą do jej historycznego dziedzictwa. Dotyczy to szczególnie gruzińskiego regionu Adżara, zamieszkiwanego przez licznych muzułmanów – dodał turecki minister. Również szef dyplomacji Gruzji opowiedział się za gruzińsko-tureckim porozumieniem. Wyraził opinię, że negocjacje powinno się było podjąć już dawno. Gdyby tak uczyniono, miejsca kultu, znajdujące się nieraz w opłakanym stanie, byłyby już odrestaurowane.
Gdy chodzi o poszanowanie praw mniejszości religijnych, tureckie władze co i raz spotykają się z krytykami ze strony Rady Europy. Nie spełniły jeszcze zaleceń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka co do obiektywnego i pluralistycznego przedstawiania religii w szkołach ani co do nie wpisywania przynależności religijnej do dokumentów tożsamości. Nadal nie ma możliwości kształcenia w Turcji niemuzułmańskich duchownych, a prawosławna szkoła teologiczna na wyspie Chalki mimo obietnic wciąż pozostaje zamknięta. Dyskryminowani są zresztą nie tylko chrześcijanie, ale także wywodzący się z islamu alewici. Rząd w Anakrze zapewnia jednak, że dąży do poprawy wspomnianych sytuacji.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.