Dziś, w Światowy Dzień Chorego, wspominam niedawne spotkanie z niezwykłą osobą. Doktor Anne Merriman od prawie 30 lat prowadzi założoną przez siebie organizację Hospice Africa. Niektórzy nazywają ją "afrykańską Matką Teresą"
Doktor Anne poznałem dzięki polskim franciszkanom pracującym w Ugandzie. Doktor Anne pochodzi z Irlandii. W latach 60-tych przebywała na misji w Nigerii, później w Singapurze i Kenii. Pracowała z Siostrami Medycznymi Maryi. "Widziałam wiele cierpienia spowodowanego rakiem, cierpienia, któremu nie dało się zapobiec" – mówiła.
Od lat 90-tych na stałe mieszka w Ugandzie. Stąd rozwinęła na inne kraje działalność organizacji, którą założyła. Cel: nieść pomoc paliatywną. Dziś wolontariusze przeszkoleni przez Hospice Africa działają w trzydziestu siedmiu krajach Afryki.
Poprzez swoją działalność uwrażliwia na fakt, iż większość mieszkańców wsi w krajach Afryki, dotkniętych chorobami, praktycznie nie ma dostępu do usług medycznych. A co dopiero do skomplikowanych zabiegów lub operacji. "30 z 55 afrykańskich krajów nie posiada aparatu do radioterapii. Koszty leczenia przewyższają możliwości rodzin" - zwraca uwagę jej organizacja.
Kiedy Anne zaczynała trzy dekady temu prowadzić hospicja, prawie 95% chorych na raka, było pozbawionych jakiejkolwiek możliwości leczenia. To właśnie rak, obok AIDS, jest powodem wysokiej umieralności w krajach Afryki.
Anne dzieliła się chwilami, jakie ona i jej wolontariusze spędzają z chorymi. Opowiadała o bezradności w chorobie, o determinacji potrzebnej do zdobycia dla nich morfiny, o szkoleniach personelu (Hospice Africa przeszkoliła ponad10 tys. osób!). Wspominała o pokładach ludzkiej wrażliwości i o modlitwie, bez której nie wyobraża sobie misji pośród cierpienia, którego nieraz była świadkiem
W Ugandzie, gdzie mieszka, Hospice Africa działa najprężniej. A i tam wciąż ponad połowa społeczeństwa nie ma dostępu do służby zdrowia. Statystycznie, w obszarach miejskich, jeden lekarz przypada na 19 tys. osób. Na obszarach wiejskich to już jeden lekarz na 50 tys. osób. A w kraju liczącym ponad 42 milionów mieszkańców znajduje się tylko jedno centrum onkologiczne.
A dlaczego o tym piszę? Bo, jak mówił Sam Childers (znany jako Machine Gun Preacher) - "jeden człowiek może zdziałać wiele". Tak jedna doktor Anne, poruszyła do działania wielu, którzy teraz dają nadzieję, miłość i towarzyszenie w najtrudniejszych chwilach choroby.
Strona Hospice Africa: https://www.hospice-africa.org/
Reportaż o dr. Anne na misyjne.pl: Poza wami nie mam nikogo
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.