Członkowie NATO w jasny sposób wypowiedzieli się, że w przypadku użycia siły przez Rosję przeciwko Ukrainie, zapłaci ona za to bardzo wysoką cenę; sojusznicy nałożą na nią sankcje polityczne i gospodarcze - zapowiedział w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
Stoltenberg w rozmowie w TVP Info był pytany, jaka byłaby reakcja Sojuszu w przypadku otwartej wojny na Ukrainie.
"Członkowie NATO w jasny sposób wypowiedzieli się, że w przypadku użycia siły przez Rosję przeciwko Ukrainie zapłaci ona za to bardzo wysoką cenę. Sojusznicy nałożą na nią sankcje polityczne i gospodarcze" - odparł.
Dodał, że sojusznicy NATO zapewnili Ukrainie wieloletnie wsparcie w formie sprzętu czy szkoleń.
Stoltenberg zwracał ponadto uwagę, że siły zbrojne Ukrainy są znacznie lepiej wyposażone i przeszkolone niż w 2014 r., kiedy Rosja zaanektowała Krym.
"Okazaliśmy wsparcie Ukrainie w kwestii prawa do samoobrony. Oczywiście również wyraziliśmy się jasno, że nie pozostawimy miejsca dla nieporozumień i błędnych kalkulacji odnośnie naszej gotowości i zdolności do ochrony i obrony wszystkich naszych sojuszników" - zapewnił.
W tym kontekście wskazał na zwiększanie obecności sił NATO na wschodniej flance, "przemieszczając większe liczby żołnierzy amerykańskich i brytyjskich, w tym również do Polski".
Stoltenberg był też pytany jak wyobraża sobie przyszłą współpracę NATO-Ukraina oraz wsparcie i pomoc dla tego kraju. "NATO od wielu lat pokazuje duże wsparcie Ukrainie, przede wszystkim wsparcie polityczne dla jej integralności terytorialnej i suwerenności" - podkreślił.
Zaznaczył, że Sojusz współpracuje z Ukrainą jako z bardzo cenionym partnerem poprzez różnego rodzaju fundusze, programy modernizacji instytucji służących obronności i bezpieczeństwu. "Począwszy od obiektów marynarki wojennej, aż po obronę przed cyberatakami" - wskazał Stoltenberg.
Jak dodał, członkowie NATO zapewnili też istotne wsparcie dwustronne Ukrainie w różnych formach. "USA, Wielka Brytania, Kanada odgrywały kluczową rolę przy szkoleniu części sił zbrojnych Ukrainy, jak również przy zapewnieniu krytycznych dostaw służącego do obrony sprzętu i broni" - dodał Stoltenberg.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że członkowie NATO podczas czwartkowego spotkania ministrów obrony zobowiązali się, że okażą wsparcie Ukrainie. "To jest najlepszy sposób, abyśmy mogli pomóc im w realizacji swojego prawa do samoobrony" - powiedział Stoltenberg.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.