Reklama

Panel z misją

W ubiegłą niedzielę, w mauretańskiej stolicy Nouakchott, grupa specjalistów Unii Afrykańskiej przedstawiła raport z misji dotyczącej kryzysowej sytuacji powyborczej na WKS dla członków panelu składającego się pięciu prezydentów państw członkowskich organizacji. Żadna deklaracja dla prasy nie została przedstawiona.

Reklama

W poniedziałek, 21 lutego, członkowie panelu przybyli do Abidżanu. W ostatniej chwili jeden z członków ekipy, prezydent Burkina Faso, Blaise Compaoré, wycofał się z misji argumentując swoją decyzję powodami bezpieczeńswtwa. Dodajmy, iż w niedzielę 20 lutego, tysięczny tłum zwolenników Laurenta Gbagbo, zebrał się w okolicach lotniska w Abidżanie aby protestować przeciwko przybyciu prezydenta Compaoré do stolicy WKS.

Tuż po przybyciu do Abidżanu, pozostali członkowie misji, Mohamed Ould Abdel Aziz (Maurytania), Jacob Zuma (Republika Południowej Afryki), Idriss Deby Itno (Czad) i Jikaya Kikwete (Tanzania) zostali przyjęci przez Laurenta Gbagbo w pałacu prezydenckim w administracyjnej dzielnicy miasta, Plateau.

Misja panelu jest uważana za misję ostatniej szansy na pokojowe rozwiązanie sytuacji na WKS. Żaden z dwóch kandydatów nie jest gotów do ustapienia.

„Laurent Gbagbo jest skończony (i) czas na spłacenie długu już się rozpoczął” – powiedział Alassane Ouattara w jednym z ostatnich wywiadów.

Według premiera rządu Ouattary, misja Unii Afrykańskiej, nie zakończy się sukcesem. „Laurent Gbagbo nigdy się nie zgodzi na zaakceptowanie przegranej. Poustawiał już wozy bojowe przed siedzibami banków, które zamykają swoje oddziały jeden po drugim. Posiadamy także informacje, iż sprowadza on broń pomimo embargo. Jesteśmy gotowi, uzbrojeni i zdeterminowani wobec tego co nas dotyczy. Rozwiązanie nie polega na podziale władzy, jak to zaproponowała Rada Konstytucyjna, lecz na ustanowieniu reguł demokratycznych, zaakceptowanych przez wszystkich. Wciąż dochodzi do zabójstw a liczba ofiar sięga już 500 osób. Mimo tego wszędzie, w dzielnicach Abidżanu, organizują się grupy oporu. Rewolucja już się rozpoczęła.” – oświadczył premier Guillaume Soro.

Natomiast obóz pro Gbagbo jest gotów na zaakceptowanie decyzji, które nie naruszą werdyktu instytucji konstytucyjnych kraju a dokładnie decyzji Rady Konstytucyjnej, która ogłosiła wyniki drugiej tury wyborów na korzyść Gbagbo.

Członkowie panelu, wraz z towarzyszącymi im ekspertami, dają sobie tydzień na zaproponowanie decyzji posiadających charakter obowiązujący dla obu kandydatów na fotel prezydencki. Decyzje te mają na celu pokojowe rozwiązanie już prawie trzymiesięcznego kryzysu osłabiającego coraz bardziej ekonomię oraz cierpliwość mieszkańców WKS.

Źródła: AIP, AFP, RFI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama