Reklama

Rusza kolejna edycja Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Od poniedziałku rusza kolejna edycja corocznego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę - przypomina Ministerstwo Sprawiedliwości.

Reklama

"Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów i organizacji pozarządowych w całym kraju" - informował w zeszłym tygodniu resort sprawiedliwości, który jest jednym ze współorganizatorów Tygodnia Pomocy.

Jak zapowiedziano, dokładne informacje o miejscu i godzinach dyżurów osób, które udzielą w tym czasie wsparcia pokrzywdzonym, będą dostępne za pośrednictwem mediów lokalnych oraz stron internetowych instytucji biorących udział w Tygodniu Pomocy.

Na przykład na stronie Sądu Okręgowego w Warszawie poinformowano, że w ramach akcji w dni robocze od poniedziałku do piątku 25 lutego w godz. 10-14 pod numerem telefonu 22 440 80 80 osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez radców prawnych oraz aplikantów radcowskich. "W tych dniach pytania będzie można również kierować na adres skrzynki mailowej: tpopp.porady@warszawa.so.gov.pl" - przekazał ten sąd.

Z kolei Sąd Okręgowy Warszawa-Praga poinformował, że w ramach akcji bezpłatnych porad prawnych udzielać będą asystenci sędziów oraz biuro kuratora okręgowego. "Osoby zainteresowane uzyskaniem porady zapraszamy w 22 lutego oraz 24 lutego w godz. 10-13 do pokoju 0 049 znajdującego się na parterze budynku sądu przy ul. Poligonowej 3" - przekazano.

Z kolei na przykład warszawska prokuratura okręgowa poinformowała, że dyżury bezpośrednie i telefoniczne pełnione będą od 21 do 25 lutego od godz. 9 do 15 przez prokuratorów pełniących obowiązki w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Warszawie przy ul. Chocimskiej 28, w Wydziale ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie ul. Nowowiejska 26b oraz w siedzibach wszystkich podległych prokuratur rejonowych. Szczegółowe telefony zamieszczono na stronie prokuratury okręgowej.

"Wsparcie będzie również oferowane przez placówki działające w ramach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości" - podało zaś MS. Lista tych ośrodków znajduje się na stronie: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy.

W tym roku udziału w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem nie weźmie Izba Adwokacka w Warszawie. "Podstawowe powody to bardzo późne skierowanie zaproszenia do udziału oraz sprawa tzw. środków techniki specjalnej służących atakom na prawa i wolności obywatelskie, potocznie przez media nazywana sprawą Pegasusa" - informował w piątek rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mec. Grzegorz Kukowka.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ma zwrócić szczególną uwagę na potrzeby i prawa tych poszkodowanych. Wiąże się także z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Dzień ten ma służyć m.in. przypominaniu o sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

W 2013 r. zmieniono nazwę akcji z Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw na Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jak wówczas tłumaczono, zmiana wynikała "z potrzeby unikania wiktymizowania osób zgłaszających się po wsparcie do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, którzy zwracali uwagę na niekorzystne dla nich skojarzenia ze słowem ofiara".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
4°C Poniedziałek
dzień
5°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama