„Trzeba polecać Panu Bogu sprawę Ukrainy, ponieważ jest ona punktem wyjścia dla pokoju w całej Europie” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Stanisław Gądecki zachęcając do kontynuowania modlitwy w intencji pokoju. Przewodniczący episkopatu Polski zaapelował do rodaków, by mieli otwarte i gościnne serca dla uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce będą chcieli znaleźć schronienie przed wojną.
W swym apelu abp Stanisław Gądecki podkreśla, że z bólem serca przyjmuje doniesienia o dalszej eskalacji napięcia na Ukrainie, a zwłaszcza o zbrojnych działaniach tzw. „rosyjskich separatystów”, w tym ostrzelaniu przedszkola w Donbasie. Apelując o gościnne przyjęcie uchodźców podkreśla, że „każdy ma prawo do życia w pokoju i bezpieczeństwie oraz by szukać dla siebie i swoich najbliższych warunków zapewniających bezpieczne życie”.
Abp Gądecki podkreśla, że wcześniej już dwukrotnie apelował o modlitwę w intencji pokoju, teraz, widząc, że jest on coraz trudniej osiągalny, wezwał do otwartości na uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce będą chcieli znaleźć schronienie przed wojną. „Liczę na to, że do wojny nie dojdzie, ale nie można tego wykluczyć. Myślę, że wspólna tradycja chrześcijańska powinna nas do tej chrześcijańskiej postawy zachęcać” – mówi papieskiej rozgłośni.
Abp Gądecki: w naszej ojczyźnie od wieków znajdowali schronienie ci, którzy uciekali od prześladowań i nienawiści.
„To wszystko może być trudne. Poprzedni apel, który skierowałem już kilka lat temu o przyjęcie uchodźców z Bliskiego Wschodu, nie znalazł takiego oddźwięku, jaki był konieczny. Myślę, że dziś sprawa jest łatwiejsza. Jesteśmy od kilku lat przyzwyczajeni do obecności Ukraińców na terenie naszej ojczyzny, którzy tutaj pracują, tutaj się modlą i uczą swoje dzieci w polskich szkołach. Ich obecność powoduje, że ten kontakt jest łatwiejszy, są nam bardziej znani i nie ma takich trudności w odniesieniu do nich jakie przedstawia przyjęcie innych kultur, spoza słowiańskiego i chrześcijańskiego kręgu” – powiedział przewodniczący episkopatu.
W swym apelu abp Gądecki przypomina, że dzieje Polski dowodzą, iż w naszej ojczyźnie od wieków znajdowali schronienie ci, którzy uciekali od prześladowań i nienawiści. Wskazuje, że w konkretną pomoc ukraińskim uchodźcom włącza się aktywnie m.in. Caritas Polska, która przygotowała dodatkowy program wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w przypadku dalszej eskalacji napięcia i działań zbrojnych. Abp Gądecki zachęca do dalszej modlitwy, „aby Pan odwrócił serca ludzi sprawujących władzę od żądzy wojny, a zwrócił je ku pokojowi”.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.