Dość opowiadania i oświadczeń, potrzebujemy konkretnych działań. Jadę do Brukseli w jednym celu, by wypracować bardzo konkretny, dotkliwy pakiet sankcji wobec Rosji - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki przed wylotem na nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej.
"Dość opowiadania, oświadczeń o wsparciu dla Ukrainy, podświetlania budynków, koniec czasu naiwności. Dzisiaj potrzebujemy konkretnych działań" - powiedział szef polskiego rządu.
"Jadę do Brukseli w jednym zasadniczym celu - by wypracować bardzo konkretny, dotkliwy pakiet sankcji" - podkreślił premier przed wylotem.
Akcentował, że Polska przestrzegała przed tym, że Rosja zaatakuje Ukrainę. "Mówiłem, że wojska się zbierają, nie bez przyczyny - po to by zaatakować naszego sąsiada" - wskazał.
Jedziemy po to, żeby wypracować wspólnie skuteczny pakiet sankcji wobec Rosji. Jedziemy po to, żeby wzmocnić nasze bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO - powiedział.
"Przekonuję wszystkich naszych partnerów, że dzisiaj musimy podjąć zasadnicze decyzje właśnie co do tego pakietu (sankcji - PAP), który będzie rozbudowany, będzie wystarczającym działaniem odstraszającym w stosunku do agresora" - powiedział Morawiecki.
Jak podkreślił, "napaść, inwazja na Ukrainę jest bezprecedensowym złamaniem prawa międzynarodowego, giną niewinni ludzie". "Dlatego Polska przestrzegała wcześniej i dziś jedziemy po to, żeby wypracować wspólnie ten pakiet sankcji, który będzie skuteczny. Jedziemy po to, żeby wzmocnić nasze bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO" - powiedział szef rządu.
"Zaopiekujmy się naszymi sąsiadami Z Ukrainy, bo oni teraz są w potrzebie" - zapewnił jednocześnie Morawiecki. Jak podkreślił "przyjaciół nie można zostawiać w biedzie". "Musimy im pomóc" - powiedział. Jak dodał - w związku z tym - jednym z celów jego wizyty w Brukseli jest wypracowanie przez UE "odpowiedniego pakietu wsparcia".
W czwartek wieczorem w Brukseli rozpoczyna się nadzwyczajny szczyt UE zwołany w związku z sytuacją na Ukrainie. KE przedstawić ma europejskim przywódcom do zatwierdzenia ogromny pakiet sankcji przeciwko Rosji. Będzie dotyczył strategicznych sektorów rosyjskiej gospodarki, poprzez zablokowanie im dostępu do technologii i rynków.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.