W Środę Popielcową Kościoły z całego świata apelują o zakończenie wojny na Ukrainie i odpowiadają na wezwanie Papieża Franciszka do modlitwy i postu w tej intencji. Biskupi podkreślają, że agresja Rosji destabilizuje Europę i zagraża globalnemu pokojowi. Wzywają do modlitwy, ponieważ – jak zaznaczają – ma ona ogromną moc przemiany serc.
Meksykańscy biskupi na łamach lokalnej prasy katolickiej zachęcają wiernych do modlitwy różańcowej i powierzania cierpień Ukraińców Matce Bożej z Guadalupe. Wzywają także do ofiarowania całego okresu Wielkiego Postu w intencji Ukrainy. Zaznaczają, że modlitwa jest nie tylko wyrazem miłości, ale i aktem rewolucyjnym, mającym moc niszczenia nienawiści w ludzkich sercach.
Caritas Ameryki Łacińskiej wystosował oświadczenie, w którym stanowczo potępiła inwazję Rosji na Ukrainę. Biskupi przypomnieli, że pokój jest darem Boga i nie można lekkomyślnie go niszczyć. Nazwali wojnę plagą, która jest najgorszym sposobem na rozwiązywanie międzynarodowych konfliktów. „Wojna szybko staje się bezużyteczną masakrą, z której niezwykle trudno się wycofać, a która przynosi szkody nie tylko materialne, ale i moralne” – czytamy w liście podpisanym przez przewodniczącego Caritas Ameryki Łacińskiej bp. José Luisa Azuaje.
Również przedstawiciele wszystkich wyznań chrześcijańskich obecnych w Indiach wezwali do jak najszybszego zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do modlitwy w intencji pokrzywdzonych a także o nawrócenie agresorów. „Wspieramy mieszkańców Ukrainy, zwłaszcza osoby starsze, chore, niepełnosprawne, kobiety i dzieci, które zawsze najbardziej cierpią z powodu wojen” – czytamy w oświadczeniu Krajowej Rady Kościołów Indii.
Do apelu Papieża Franciszka przyłączyli się także biskupi Filipin. Wyrazili solidarność z Ukraińcami i wezwali się modlitwy o pokój. „Modlimy się, aby Pan poruszył sumienia Rosjan, by zdecydowali się podjąć konieczne kroki mające na celu zakończenie tej brutalnej wojny, a zwykłych obywateli by wywierali pokojową presję na swoje władze” – napisał w imieniu filipińskich biskupów przewodniczący episkopatu bp Pablo Virgilio David.
Z kolei emerytowany metropolita Sydney, kard. George Pell, nazwał rosyjską inwazję nielegalną i okrutną. Wyraził ubolewanie z powodu braku wsparcia wspólnoty międzynarodowej dla Ukraińców. „Przyłączam się do protestów przeciwko tej niesprawiedliwej agresji i zapewniam o swojej modlitwie” – napisał purpurat w liście skierowanym do zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. Światosława Szewczuka.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.