W Środę Popielcową Kościoły z całego świata apelują o zakończenie wojny na Ukrainie i odpowiadają na wezwanie Papieża Franciszka do modlitwy i postu w tej intencji. Biskupi podkreślają, że agresja Rosji destabilizuje Europę i zagraża globalnemu pokojowi. Wzywają do modlitwy, ponieważ – jak zaznaczają – ma ona ogromną moc przemiany serc.
Meksykańscy biskupi na łamach lokalnej prasy katolickiej zachęcają wiernych do modlitwy różańcowej i powierzania cierpień Ukraińców Matce Bożej z Guadalupe. Wzywają także do ofiarowania całego okresu Wielkiego Postu w intencji Ukrainy. Zaznaczają, że modlitwa jest nie tylko wyrazem miłości, ale i aktem rewolucyjnym, mającym moc niszczenia nienawiści w ludzkich sercach.
Caritas Ameryki Łacińskiej wystosował oświadczenie, w którym stanowczo potępiła inwazję Rosji na Ukrainę. Biskupi przypomnieli, że pokój jest darem Boga i nie można lekkomyślnie go niszczyć. Nazwali wojnę plagą, która jest najgorszym sposobem na rozwiązywanie międzynarodowych konfliktów. „Wojna szybko staje się bezużyteczną masakrą, z której niezwykle trudno się wycofać, a która przynosi szkody nie tylko materialne, ale i moralne” – czytamy w liście podpisanym przez przewodniczącego Caritas Ameryki Łacińskiej bp. José Luisa Azuaje.
Również przedstawiciele wszystkich wyznań chrześcijańskich obecnych w Indiach wezwali do jak najszybszego zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do modlitwy w intencji pokrzywdzonych a także o nawrócenie agresorów. „Wspieramy mieszkańców Ukrainy, zwłaszcza osoby starsze, chore, niepełnosprawne, kobiety i dzieci, które zawsze najbardziej cierpią z powodu wojen” – czytamy w oświadczeniu Krajowej Rady Kościołów Indii.
Do apelu Papieża Franciszka przyłączyli się także biskupi Filipin. Wyrazili solidarność z Ukraińcami i wezwali się modlitwy o pokój. „Modlimy się, aby Pan poruszył sumienia Rosjan, by zdecydowali się podjąć konieczne kroki mające na celu zakończenie tej brutalnej wojny, a zwykłych obywateli by wywierali pokojową presję na swoje władze” – napisał w imieniu filipińskich biskupów przewodniczący episkopatu bp Pablo Virgilio David.
Z kolei emerytowany metropolita Sydney, kard. George Pell, nazwał rosyjską inwazję nielegalną i okrutną. Wyraził ubolewanie z powodu braku wsparcia wspólnoty międzynarodowej dla Ukraińców. „Przyłączam się do protestów przeciwko tej niesprawiedliwej agresji i zapewniam o swojej modlitwie” – napisał purpurat w liście skierowanym do zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. Światosława Szewczuka.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.