Nagroda dla Barbary Fedyszak-Radziejowskiej
Barbara Fedyszak-Radziejowska Henryk Przondziono/Agencja GN

Nagroda dla Barbary Fedyszak-Radziejowskiej

Komentarzy: 1
KAI

publikacja 24.02.2011 19:30

Już po raz siódmy przyznano Nagrodę im. Bp. Romana Andrzejewskiego. Za rok 2010 – odebrała ją 24 lutego podczas uroczystej gali w siedzibie Episkopatu Polski dr Barbara Fedyszak Radziejowska.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością: nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.
Kapituła Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego, obradująca pod honorowym przewodnictwem bp. Alojzego Orszulika jednogłośnie przyznała nagrodę za zasługi dla polskiego rolnictwa, mieszkańców wsi i małych miast, za rok 2010 dr. Barbarze Fedyszak-Radziejowskiej.

Na statuetce, którą odebrała laureatka znajdują się słowa patrona Nagrody, która przyznawana jest „osobie, która wspiera aktywność rolników polskich a nie bezradność, uczy mądrego i twórczego działania”. – To oznacza, że wyróżnieni są ludzie czynu i pozytywnego myślenia - mówił prezes Fundacji „Solidarna Wieś” Sławomir Siwek.

W swoim wystąpieniu podkreślił, że nagroda trafia do tych, którzy na polskie rolnictwo patrzą bez kompleksów i dostrzegają na wsi potencjał godnego życia i pracy. Prezes Siwek dodał, iż Polska wieś mimo zmian i modernizacji nadal funkcjonuje na mocnym fundamencie wiary. Osoby nagradzane świadczą, że postępując zgodnie z chrześcijańskim systemem wartości ma się wielką motywację pracy dla dobra wspólnego – zaznaczył.

Kapituła postanowiła uhonorować dr Fedyszak-Radziejowską za prowadzone w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk badania nad aktywnością rolników i kondycją kapitału społecznego polskiej wsi, obronę godności rolników i trwałości rodzinnych gospodarstw rolnych zgodnie z ideą solidarności, odwagę w dyskusji z opiniami wielu elit, marginalizujących problemy polskiej wsi.

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska koncentruje się w swoich badaniach nad procesem zmian zachodzących w społecznościach wiejskich pod wpływem integracji Polski z UE. Zwraca uwagę na rolę elit opiniotwórczych, które marginalizując problemy rolników i polskiej wsi w debacie publicznej przyczyniają się do budowania dystansów społecznych miasto – wieś oraz klimatu nieufności w społecznościach wiejskich.

Przedmiotem jej zainteresowań jest przedsiębiorczość wiejska, (rozumiana zarówno jako mała firma, jak i aktywność elit i liderów wiejskich) i jej rola w rozwoju gmin wiejskich. Podkreśla rolę nowych oraz tradycyjnych organizacji wiejskich w budowaniu kapitału społecznego oraz w procesie samoorganizacji gminnych społeczności lokalnych.

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego ustanowiona została przez Fundację „Solidarna Wieś” w 2004 r. Otrzymali ją dotąd: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, kard. Józef Glemp, ks. prałat Bogusław Bijak, bp Alojzy Orszulik i dr Maria Stolzman.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona