Kościół słucha młodych

Jan Paweł II, który był pomysłodawcą i inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, będzie w sierpniu patronem madryckiego spotkania. - To była niewątpliwie jedna z opatrznościowych decyzji Ojca Świętego – mówi o Światowych Dniach Młodzieży kard. Stanisław Ryłko. I dodaje, że spotkania te są miejscem dialogu Kościoła z młodymi.

Czy padnie rekord i do Madrytu na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu pojedzie więcej młodych niż do Rzymu w 2000 roku, kiedy wyjechało 50 tys. młodych? Ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży wskazuje, że nie uda się to bez zaangażowania wszystkich polskich parafii, diecezji, ruchów i wspólnot. Choć oczywiście to nie liczba uczestników jest najistotniejsza, ale ich duchowe przeżycie, umocnienie wiary i spotkanie z Ojcem Świętym i rówieśnikami z całego świata.

Na chwilę obecną liczbę młodych Polaków, którzy wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży w Hiszpanii szacuje się na ok. 20 tys. Większość z nich, ok. 10 tys., wyjedzie w grupach tworzonych przez diecezje, parafie i duszpasterstwa akademickie. 1,2 tys. młodych wybiera się na Światowe Dni Młodzieży jako wolontariusze. - Będzie to najliczniejsza grupa w historii polskiego wolontariatu na ŚDM – podkreśla ks. Suchodolski. Chętnych było znaczenie więcej. – Zgłosiło się do nas ponad 2 tys. wolontariuszy. Wybraliśmy ścisłą czołówkę – 1200 osób, dobrze znających języki obce – wyjaśnia Anna Milewska z Biura ŚDM.

Zapisy młodych, którzy chcą wziąć udział w madryckim spotkaniu, trwają. Chętni mogą zgłaszać się do koordynatorów diecezjalnych i osób odpowiedzialnych za tworzenie grup w poszczególnych parafiach, dekanatach, diecezjach i wspólnotach. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.madryt2011.pl.

Hiszpański Komitet Organizacyjny spodziewa się ponad 2 milionów uczestników z prawie wszystkich krajów świata. - Organizacja tego spotkania to prawdziwe szaleństwo – mówi Yago de la Cierva, dyrektor wykonawczy Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Podczas wczorajszej konferencji w Warszawie wyliczał, że zadaniem organizatorów będzie m.in. przygotowanie 8 mln posiłków czy zorganizowanie pracy 20 tys. wolontariuszy (15 tys. Hiszpanów i 5 tys. wolontariuszy zagranicznych). O szczegółach logistycznych spotkania mówił podczas Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbywa się w Warszawie w dniach 25-27 lutego. Spotkanie osób duchownych i świeckich odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży stanowi jeden z ważnych elementów przygotowania do spotkania młodzieży świata z Benedyktem XVI.

Równolegle z Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży w sobotę, 26 lutego br., z polskimi wolontariuszami spotka się Pedro Besari, odpowiedzialny za Departament Wolontariatu w Komitecie Organizacyjnym w Madrycie. Wolontariusze wyjadą do Madrytu wcześniej i pomogą miastu i mieszkańcom przygotować się do przeżywania święta młodych. W przygotowania do ŚDM są zaangażowani już teraz. Administrują m.in. oficjalny profil ŚDM na Facebooku, dostępny w 21 językach (w tym arabskim, chińskim, tagalo, wietnamskim). Facebookowe ŚDM mają 226 800 użytkowników różnych narodowości. Tłumaczą też różne materiały przygotowywane przez Hiszpański Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.

Pomysłodawcą i inicjatorem Światowych Dni Młodzieży był Jan Paweł II, a w imieniu Stolicy Apostolskiej organizacją spotkania zajmuje się Papieska Rada ds. Świeckich. Zdaniem obecnego przewodniczącego Rady, kard. Stanisława Ryłki, inicjatywa ta była niewątpliwie jedną z opatrznościowych decyzji Ojca Świętego. - Dzięki Światowym Dniom Młodzieży narodziło się i ciągle się rodzi nowe pokolenie młodych, młodych otwartych na Chrystusa, którzy zadają sobie podstawowe pytania dotyczące sensu życia ludzkiego, przeznaczenia życia ludzkiego – mówi kard. Ryłko. W jego opinii Światowe Dni Młodzieży są uprzywilejowanym momentem dialogu Kościoła z młodymi. Dzięki nim zrodziło się także nowe pokolenie duszpasterzy młodzieży, którzy są bardziej wrażliwi na prawdziwe potrzeby duchowe młodego pokolenia.

W tym roku Jan Paweł II, któremu w czasie spotkania będzie już przysługiwał tytuł błogosławionego, jest również patronem madryckiego spotkania obok dziewięciu świętych hiszpańskich.
XXVI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Madrycie od 16 do 21 sierpnia 2011 r. Z młodymi spotka się papież Benedykt XVI. Hasłem spotkania młodych z całego świata są słowa z listu św. Pawła do Kolosan: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”. W ponad 300 miejscach odbywać się będą prowadzone przez biskupów katechezy w grupach językowych i rozmowy biskupów z młodymi na wybrane tematy. Papież przyleci do Madrytu 18 sierpnia. Kulminacyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży będzie niedzielna Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego na lotnisku Cuatro Vientos (Czterech Wiatrów), sprawowana 21 sierpnia. Dopełnieniem programu duchowego będzie trwający przez ten czas Festiwal Młodych. Jest to cykl imprez i inicjatyw, w ramach którego prezentowana jest kultura i sztuka młodzieżowa z wszystkich kontynentów; częścią Festiwalu będzie Expo-Vocation.

Spośród wszystkich przedsięwzięć, jakie na całym świecie organizuje Kościół katolicki, Światowe Dni Młodzieży to spotkanie, które gromadzi największą liczbę uczestników i ma najbardziej międzynarodowy charakter. Specjalny fundusz solidarnościowy, na który uczestnicy mogą wpłacać dobrowolny datek umożliwia pokrycie kosztów uczestników z krajów z trudnościami ekonomicznymi. W ciągu 26 letniej historii ŚDM, odbyło się dziesięć spotkań o charakterze międzynarodowym. Warto przypomnieć, że w tym roku przypada 20 rocznica VI Światowych Dni Młodzieży. W sierpniu 1991 r. z udziałem Jana Pawła II młodzież całego świata spotkała się na Jasnej Górze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
wiecej »