Madryt czeka na młodych z całego świata

W Madrycie trwa już budowa dwóch ołtarzy, które będą służyły podczas rozpoczynającego się 16 sierpnia 26. Światowego Dnia Młodzieży. Na miejscu są już także wolontariusze, którzy pomagają przybywającym do stolicy Hiszpanii pielgrzymom. W mieście pojawiają się także plakaty i flagi zapowiadające spotkanie młodych.

26. Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie rozpocznie się za nieco ponad tydzień, 16 sierpnia. W mieście trwają intensywne przygotowania do tego wydarzenia, m.in. budowa ołtarzy. Jeden z nich powstaje na placu Cibeles, a drugi na lotnisku Cuatro Vientos. To dość proste, prostokątne, białe budowle. Ołtarze mają być jednocześnie gigantycznymi ekranami, na których wyświetlane będą materiały multimedialne. W przypadku ołtarza na lotnisku, które gościć będzie młodych dwukrotnie, podczas czuwania 20 sierpnia i Mszy na zakończenie ŚDM 21 sierpnia, będzie ono miało powierzchnię 200 metrów kwadratowych a schronienie przed słońcem zapewni papieżowi ogromne metaliczne drzewo.

Na lotnisku Cuatro Vientos trwa także przygotowywanie całej infrastruktury, która będzie niezbędna, by zaplanowane tam spotkanie przebiegało w bezpieczny sposób. Do dyspozycji pielgrzymów będzie powierzchnia porównywalna z 48. boiskami do piłki nożnej. Na miejscu zaplanowano 8 stref z sanitariatami oraz z namiotami pierwszej pomocy. Prócz tego dla osób niepełnosprawnych przygotowane zostaną dwa specjalne sektory w bezpośredniej bliskości ołtarza: jeden dla osób niepełnosprawnych fizycznie i mentalnie drugi dla niewidomych i niesłyszących.

Do Madrytu wciąż napływają wolontariusze. Na miejsce są już prawie wszyscy Polacy, ok. 1,2 tys. osób, którzy służą swoją pomocą w przygotowaniach do ŚDM. Spotkać można ich m.in. na lotnisku Barajas. W czasie trwania spotkania - w sumie ok. 30 tys. wolontariuszy - będzie m.in. odbierać pielgrzymów z dworców i lotniska, pomagać w znalezieniu zakwaterowania czy udzielać niezbędnych informacji. Dzisiaj wolontariusze, którzy do tej pory zakwaterowani byli w różnych częściach miasta, przenoszą się do Centrum Targowego IFEMA, gdzie mieszkać będą w przygotowanych dla nich wcześniej halach. Miejsce to odwiedzi Benedykt XVI w niedzielę, 21 sierpnia, by podziękować młodym za ich pracę. Część wolontariuszy została zakwaterowana w odległym od Madrytu o ok. 50 km El Escorial. Papież będzie tam gościł w piątek, 19 sierpnia, by spotkać się z młodymi siostrami zakonnymi oraz z młodymi profesorami uniwersytetów.

W mieście widać już plakaty informujące o ŚDM oraz flagi z logo tego wydarzenia. Oznaczone są również te parafie, w których na terenie Madrytu głoszone będą przez biskupów katechezy.

Od początku sierpnia w dzielnicy Vicalvaro działa „polska kwatera”, którą kieruje ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. W razie potrzeby przebywające już na terenie Hiszpanii polskie grupy mogą kontaktować się z pracownikami kwatery telefonicznie (0034/ 917 602 909) lub za pomocą poczty elektronicznej (madryt@sdm.org.pl).

Choć 26. ŚDM w Madrycie rozpocznie się dopiero 16 sierpnia, to jednak już od 11 do 15 sierpnia trwać będą „Dni w diecezjach”. Specjalny program pobytu przygotowały 63 z 70 tamtejszych diecezji. W sumie przyjmą one ponad 130 tys. osób. Z Polski w programie „Dni w diecezjach” uczestniczyć będzie ponad 5,6 tys. młodych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  7°C Niedziela
  dzień
  wiecej »