W siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zakończyło się 27 lutego trzydniowe posiedzenie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej.
Gremium, któremu przewodniczy bp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji, skupiło się na przygotowaniu dorocznego spotkania, które na początku października odbędzie się w Lourdes we Francji, a poświęcone będzie nauce Jana Pawła II o roli i zadaniach polskiej emigracji.
Doroczne posiedzenie Prezydium ma każdorazowo za zadanie przygotować zebranie plenarne. Tym razem odbędzie się ono w dniach 7-9 października w Lourdes we Francji. Wiceprzewodniczący Rady prof. Piotr Małoszewski powiedział KAI, że w związku z ogłoszeniem daty beatyfikacji Jana Pawła II podjęto inicjatywę, by przeanalizować myśl papieża-Polaka i jego podejście do polskiej emigracji w Europie Zachodniej. „Chcemy to przesłanie jakby odświeżyć, zadać sobie pytanie, jaką rolę mamy do spełnienia. Zadanie to pragniemy podjąć jako temat na cały następny rok” - oświadczył profesor.
Jesienne spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, które odbędzie się w Domu Polskiej Misji Katolickiej Belle Vue w Lourdes we Francji, ma być okazją do przyjrzenia się nauce Jana Pawła II o roli i zadaniach, jakie ma do spełnienia polska emigracja. Ustalono, że tematem wiodącym tego spotkania będzie „Przesłanie Jana Pawła II do emigracji polskiej w Europie Zachodniej”.
Według prof. Małoszewskiego poszczególne misje katolickie przygotowują się także do beatyfikacji Jana Pawła II. Trwają ustalenia nie tylko w sprawie wyjazdu do Rzymu na majowe uroczystości, ale również co do organizacji w poszczególnych ośrodkach duszpasterskich dziękczynienia za wyniesienie na ołtarze papieża-Polaka.
W trakcie trzydniowego spotkania w Warszawie Prezydium Rady spotkało się z abp. Józefem Michalikiem, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, sekretarzem generalnym KEP bp. Stanisławem Budzikiem i kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim. Przedmiotem dyskusji była m.in. sprawa zorganizowania struktury polskiego duszpasterstwa. „Z jednej strony mamy tendencję integracyjno-asymilacyjną, z drugiej zaś zachowanie wiary nie może odbywać się w oderwaniu od korzenia kulturowego, w jakim wyrośliśmy. Zatem pojawia się kwestia utrzymania polskich ośrodków duszpasterskich, obsady personalnej i koordynacji tego duszpasterstwa” - powiedział wiceprzewodniczący Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Dodał, że jeśli prawdziwe są oceny, iż na emigracji żyje ok. 20 mln Polaków, to trzeba sobie uświadomić, jak wielka jest to praca, by duszpasterstwo emigracyjne funkcjonowało właściwie.
Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej powstała w 1992 r., a w jej skład wchodzi 60 osób: przedstawicieli duchowieństwa i świeckich z 15 krajów tej części naszego kontynentu. Na czele Rady każdorazowo stoi delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji, którego wspiera 8-osobowe Prezydium w składzie: ks. prał. Stefan Wylężek - wiceprzewodniczący Rady, rektor Polskiej Misji Katolickiej (PMK) w Anglii i Walii; prof. dr Piotr Małoszewski z Niemiec - wiceprzewodniczący Rady; ks. Krzysztof Tyliszczak - sekretarz generalny Rady, kanclerz PMK w Anglii i Walii; członkowie Prezydium: ks. prał. Stanisław Budyń - rektor PMK w Niemczech; ks. infułat Stanisław Jeż - rektor PMK we Francji; dr Anna Łucka z Francji; Andrzej Michalski z Austrii i Zenon Handzel z Anglii.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.