Refleksję nad rozumianym w szerokim, nie tylko dosłownym sensie „językiem” nowych mediów podjął Benedykt XVI, spotykając się z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Podkreślił wielkie znaczenie pracy tej dykasterii nad zgłębianiem «kultury cyfrowej» celem lepszego uświadomienia sobie związanych z nią wyzwań.
„Nie chodzi tylko o wyrażanie ewangelicznego orędzia dzisiejszym językiem – mówił Ojciec Święty. – Trzeba mieć odwagę głębszego przemyślenia, tak jak w innych epokach, relacji między wiarą, życiem Kościoła a przemianami przeżywanymi przez człowieka. Jest to wysiłek, by pomóc mającym odpowiedzialność w Kościele rozumieć, interpretować i mówić «nowym językiem» mediów ze względów duszpasterskich, w dialogu ze współczesnym światem, pytając: jakie wyzwania, pytania i żądania stawia tzw. «myślenie cyfrowe» wierze i teologii? Świat przekazu interesuje całe kulturalne, społeczne i duchowe uniwersum osoby ludzkiej. Jeśli nowe «języki» wpływają na sposób myślenia i życia, dotyczy to w jakiś sposób także świata wiary, jej rozumienia i wyrażania. Teologia zgodnie z klasyczną definicją jest rozumieniem wiary i dobrze wiemy, że rozumienie, pojęte jako przemyślane, krytyczne poznawanie, nie jest obce trwającym obecnie przemianom kulturowym. Kultura cyfrowa stawia nowe wyzwania naszej zdolności używania i słuchania języka symbolicznego mówiącego o transcendencji. Sam Jezus w głoszeniu Królestwa umiał stosować elementy kultury i środowiska swoich czasów: trzoda, pole, uczta, ziarno itd. Dziś jesteśmy wezwani, by odkrywać, również w kulturze cyfrowej, znaczące dla ludzi symbole i metafory, które mogą pomóc mówić o Królestwie Bożym człowiekowi współczesnemu”.
Papież zwrócił uwagę na coraz ściślejszą dziś relację między człowiekiem a maszynami, takimi jak komputer czy telefon komórkowy. Podkreślił, że technika ma wyrażać panowanie ducha nad materią. Odwołanie się do wartości duchowych pozwoli rozwijać komunikowanie naprawdę ludzkie, które zgodnie z wolą Boga jest zawsze związane z dialogiem i odpowiedzialnością.
Benedykt XVI przypomniał też postać wielkiego komunikatora, jakim był o. Matteo Ricci SJ, którego 400-lecie śmierci niedawno obchodziliśmy. Ten głosiciel Ewangelii w Chinach epoki nowożytnej szerząc Chrystusowe orędzie zawsze uwzględniał osobę, jej kontekst kulturowy i filozoficzny oraz język. Przyjmując wszystko to, co pozytywne w jej tradycji, dawał możność ożywienia tego i podniesienia poprzez mądrość i prawdę Chrystusa – zauważył Papież.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.