Carpooling!

Obserwowane od kilku tygodni wzrosty cen paliw uszczuplają zawartość portfela niejednego kierowcy. Jednym z najprostszych sposobów na oszczędności jest znalezienie pasażerów i podzielenie się z nimi kosztami przejazdu.

Podział kosztów dotyczyć może nie tylko wydatków na paliwo, ale także opłat za przejazd autostradą czy postój na parkingu. Ogłoszenie o wolnych miejscach w samochodzie warto powiesić na tablicy w biurowcu lub na uczelni. Najlepsze rezultaty przynosi jednak zamieszczenie oferty w Internecie: na forum, w serwisie ogłoszeniowym lub serwisie dedykowanym stricte carpoolingowi.

Od początku istnienia obserwujemy zwiększające się zainteresowanie carpoolingiem w Polsce. Coraz więcej kierowców docenia fakt, iż zabierając ze sobą dodatkowe osoby, mogą zaoszczędzić nawet do 75% kosztów przejazdu - mówi Justyna Luty-Urbanek z serwisu carpooling.pl.

W Europie Zachodniej carpooling stał się niezwykle popularny w latach 70. XX wieku podczas tzw. kryzysu paliwowego spowodowanego gwałtownym wzrostem cen ropy na światowych rynkach. Początkowo kojarzeniem podróżnych zajmowały się lokalne instytucje, które przyjmowały oferty przejazdów i zapytania o wolne miejsca przez telefon. Nieco ponad 10 lat temu carpooling na dobre przeniósł się do Internetu - kierowcy i pasażerowie kontaktują się ze sobą bez pośrednictwa osób trzecich, omawiając szczegóły wspólnego przejazdu, w tym miejsce spotkania i kwestię podziału kosztów.

Szczególny wzrost zainteresowania carpoolingiem notuje się w okresie od marca do września, a także w czasie świąt i tzw. długich weekendów. Najwięcej oferowanych lub szukanych przejazdów dotyczy tras pomiędzy miastami oddalonymi o kilkadziesiąt kilometrów. Właśnie na takich trasach najłatwiej znaleźć współtowarzysza podróży, a poczynione oszczędności są najbardziej zauważalne.

Carpooling to oszczędność pieniędzy nie tylko po stronie kierowcy, ale także pasażera. Z Krakowa do Katowic można pojechać już za 7 złotych, z Wrocławia do Drezna - za jedyne 60 złotych. To zdecydowanie taniej niż pociągiem, a przy tym o wiele wygodniej.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  01.03.2011 15:09

  A co na to fiskus? :o

  Gdy mnie firma sprezentowała krążek z muzyką z okazji jej jubileuszu to się okazało, że muszę do tej darowizny dopłacić. A taki "carpooling" ma przecież wszystkie cechy usługi. Nie należałoby domierzyć jakić vacik?

  Skoro najpopularniejsze są przejazdy pomiędzy miastami oddalonymi o kilkadziesiąt kilometrów, to policyjna drogówka i inspekcja już powinny czatować na rogatkach miast. I jakby się to państwu opłaciło! Jak by budżetową dziurę podłatało!

  Na co ten minister Rostowski (Vincent) czeka?! Aż Unia zarządzi?!

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  wiecej »