Reklama

Interwencja militarna w Libii mało prawdopodobna

Przebywający z wizytą w USA minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski dał do zrozumienia, że raczej nie przewiduje zbrojnej interwencji Zachodu w Libii. Będzie jednak rozmawiał w Waszyngtonie o propozycji zakazu lotów wojskowych nad tym krajem.

Reklama

"Nie wywołujmy wilka z lasu. Najlepiej, jak kryzysy polityczne rozstrzygane są według standardów i konfiguracji politycznych, w których mają miejsce. Złudzeniem jest, że my z zewnątrz możemy narzucić rozwiązania" - powiedział we wtorek na spotkaniu z korespondentami polskimi w Waszyngtonie.

"Miejmy nadzieję, że ten kryzys rozwiąże się w perspektywie dni, a nie tygodni, bo jakakolwiek operacja (wojskowa) i tak zajęłaby sporo czasu, zanim byłaby gotowa" - dodał.

Zapytany, czy należałoby wprowadzić strefę zakazu lotów nad Libią, jak apelował o to libijski ambasador przy ONZ, minister odpowiedział: "Będę rozmawiał także o tym z sekretarz stanu Hillary Clinton".

Uchwalony ewentualnie przez ONZ lub NATO zakaz lotów nad Libią - pod warunkiem jego egzekwowania - uniemożliwiłby samolotom reżimu bombardowanie stanowisk powstańców. ONZ wprowadził taki zakaz na przykład nad częścią terytorium Iraku po wojnie nad Zatoką Perską w 1991 r., aby przeszkodzić Saddamowi Husajnowi w pacyfikacji rebeliantów.

Sikorski negatywnie ustosunkował się jednak do propozycji uznania w Libii już teraz rządu tymczasowego, którą wysunął m.in. poseł PiS Karol Karski.

"My będziemy czekali na rozwój wydarzeń, bo musimy mieć relacje z tym, kto kontroluje terytorium i stolicę kraju" - oświadczył szef polskiej dyplomacji.

Sikorski spotka się z szefową amerykańskiej dyplomacji w czwartek rano.

Występując we wtorek przed komisją Kongresu, Clinton powiedziała, że administracja USA bierze pod uwagę wszystkie opcje w sytuacji, gdy reżim "kieruje swoje karabiny przeciw własnemu narodowi".

Minister Sikorski podkreślił, że Polska jest zainteresowana rozwojem sytuacji w Libii m.in. ze względu na objęcie w tym roku przewodnictwa UE.

"Jako następna prezydencja Unii mamy powody, aby się tym żywo interesować, i dlatego bierzemy udział w dyskusjach prowadzących do wypracowania stanowiska całej UE w tej sprawie" - powiedział.

"Wszyscy w Europie martwimy się o los Libijczyków, stabilność Libii i o to, jakie to może mieć skutki dla Europy. Libia przez morze jest naszym sąsiadem(...)Sprawa sąsiedztwa europejskiego, za które Polska jako prezydencja będzie współodpowiadać, będzie bardzo ważna" - oświadczył.

"Dla nas ważnym gestem było, że USA przysłały mocną i wyposażoną w odpowiednie instrumenty delegację na konferencję +Solidarni z Białorusią+ 2 lutego w Warszawie. To pokazuje, że USA nie tylko dbają o demokratyzację w tych regionach Europy, gdzie jeszcze jej nie ma, ale szanują polski głos i koordynują swe działania z nami. To, co jest ważne wobec Białorusi, jest jeszcze ważniejsze wobec kraju, gdzie się leje krew. Będziemy o tym ze stroną amerykańską bardzo poważnie rozmawiać" - dodał.

Ministra zapytano też, czy w rozmowach z Clinton poruszy sprawę zniesienia wiz do USA dla Polaków i czy są tu jakieś postępy po grudniowej deklaracji prezydenta Baracka Obamy, że za jego kadencji wizy zostaną zniesione.

"Po takiej deklaracji (prezydenta) uważam, że sprawa jest prawie załatwiona. A wszyscy wiemy, jak trudna to jest kwestia. (...) Strona amerykańska doskonale wie, jakie jest nasze stanowisko" - odpowiedział Sikorski.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
noc
2°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
7°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama