Bieg Kazików, wystawy plastyczne i prezentacja mody litewskiej - to niektóre z wydarzeń towarzyszących "Kazikom". Trzydniowe obchody święta patrona Radomia - św. Kazimierza - ruszają w piątek.
Obchody rozpocznie uroczysta msza święta w radomskiej bazylice Św. Kazimierza, gdzie znajduje się kaplica ku czci świętego, w której przechowywane i czczone są jego relikwie.
Po raz czwarty odbędzie się Bieg Kazików, w którym główną nagrodą jest puchar prezydenta miasta Radomia.
Z imieniem Kazimierz związane są także inne imprezy przygotowane w ramach tegorocznych "Kazików". Jest to m.in. premierowy pokaz filmu o przedwojennym dyrektorze radomskiej Fabryki Broni Kazimierzu Ołdakowskim oraz wieczór literacko - muzyczny z piosenkami Kazimierza Winklera; Winkler urodził się w 1918 r. w Radomiu, był twórcą tekstów znanych piosenek, m.in. "Czerwony autobus" i "Gdy mi ciebie zabraknie". Zaplanowano także wystawę malarstwa radomskiego artysty Kazimierza Łyszcza.
W tym roku organizatorzy Kazików zaprosili do współpracy Wileńską Akademię Sztuk Pięknych. Wykładowcy i studenci jej wydziału w Kownie zaprezentują swoje prace na wystawie "Sztuka i przestrzeń". Zaplanowano także prezentację "Moda po litewsku", przygotowaną przez Kowieński Uniwersytet Technologiczny.
W niedzielę na zakończenie "Kazików" wręczona zostanie Nagroda Św. Kazimierza. Otrzymują ją osoby lub organizacje, które popularyzują wiedzę o historii Radomia.
Św. Kazimierz urodził się na Wawelu 3 października 1458 roku, jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej. Jego wychowawcą był Jan Długosz. Królewicz Kazimierz wielokrotnie przebywał na zamku w Radomiu. Jego najważniejszy pobyt w tym mieście, jako namiestnika królewskiego w Koronie, przypadł na lata 1481-1483. Na te dwa lata władza przeniosła się do Radomia. W tym czasie Kazimierz dał się poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, a jednocześnie osoba bardzo pobożna.
Św. Kazimierz zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 r. na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Był kanonizowany w 1521 r., lecz bulla zaginęła wraz z rzeczami posła królewskiego Erazma Ciołka, który zmarł nagle w Rzymie. Ponowną bullę kanonizacyjną, powołującą się na akt kanonizacyjny papieża Leona X, wydał papież Klemens VIII w 1602 r.
Święty Kazimierz jest patronem Polski i Litwy. Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju książęcym, z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry.
Od 4 marca 1983 r. św. Kazimierz za sprawą Jana Pawła II jest patronem miasta Radomia, a od 25 marca 1992 r. - patronem diecezji radomskiej.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.