Od jutra w Radomiu "Kaziki"

Bieg Kazików, wystawy plastyczne i prezentacja mody litewskiej - to niektóre z wydarzeń towarzyszących "Kazikom". Trzydniowe obchody święta patrona Radomia - św. Kazimierza - ruszają w piątek.

Obchody rozpocznie uroczysta msza święta w radomskiej bazylice Św. Kazimierza, gdzie znajduje się kaplica ku czci świętego, w której przechowywane i czczone są jego relikwie.

Po raz czwarty odbędzie się Bieg Kazików, w którym główną nagrodą jest puchar prezydenta miasta Radomia.

Z imieniem Kazimierz związane są także inne imprezy przygotowane w ramach tegorocznych "Kazików". Jest to m.in. premierowy pokaz filmu o przedwojennym dyrektorze radomskiej Fabryki Broni Kazimierzu Ołdakowskim oraz wieczór literacko - muzyczny z piosenkami Kazimierza Winklera; Winkler urodził się w 1918 r. w Radomiu, był twórcą tekstów znanych piosenek, m.in. "Czerwony autobus" i "Gdy mi ciebie zabraknie". Zaplanowano także wystawę malarstwa radomskiego artysty Kazimierza Łyszcza.

W tym roku organizatorzy Kazików zaprosili do współpracy Wileńską Akademię Sztuk Pięknych. Wykładowcy i studenci jej wydziału w Kownie zaprezentują swoje prace na wystawie "Sztuka i przestrzeń". Zaplanowano także prezentację "Moda po litewsku", przygotowaną przez Kowieński Uniwersytet Technologiczny.

W niedzielę na zakończenie "Kazików" wręczona zostanie Nagroda Św. Kazimierza. Otrzymują ją osoby lub organizacje, które popularyzują wiedzę o historii Radomia.

Św. Kazimierz urodził się na Wawelu 3 października 1458 roku, jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej. Jego wychowawcą był Jan Długosz. Królewicz Kazimierz wielokrotnie przebywał na zamku w Radomiu. Jego najważniejszy pobyt w tym mieście, jako namiestnika królewskiego w Koronie, przypadł na lata 1481-1483. Na te dwa lata władza przeniosła się do Radomia. W tym czasie Kazimierz dał się poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, a jednocześnie osoba bardzo pobożna.

Św. Kazimierz zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 r. na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Był kanonizowany w 1521 r., lecz bulla zaginęła wraz z rzeczami posła królewskiego Erazma Ciołka, który zmarł nagle w Rzymie. Ponowną bullę kanonizacyjną, powołującą się na akt kanonizacyjny papieża Leona X, wydał papież Klemens VIII w 1602 r.

Święty Kazimierz jest patronem Polski i Litwy. Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju książęcym, z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry.

Od 4 marca 1983 r. św. Kazimierz za sprawą Jana Pawła II jest patronem miasta Radomia, a od 25 marca 1992 r. - patronem diecezji radomskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  wiecej »