Pod hasłem „W blasku Jana Pawła II” na Jasnej Górze rozpoczęła się dziś nowenna sobót przed beatyfikacją Jana Pawła II.
Dziewięć kolejnych sobót poprzedzających uroczystości beatyfikacyjne będzie wypełnionych modlitwą i pogłębioną refleksją nad przesłaniem Jana Pawła II, zwłaszcza nad jego nauczaniem maryjnym.
„Jest to czas szczególnej modlitwy i zadumy nad tym dziedzictwem, nad tym wszystkim co pozostawił nam Jan Paweł II, kiedy wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę” - powiedział o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów. Przypomniał, że to sam Sługa Boży mówił, że „tutaj w jasnogórskiej szkole Maryi uczył się posługi na Stolicy Piotrowej, tutaj zawierzał Jej swoje duszpasterstwo i cały Kościół”.
Na program nowennowej soboty Królowej Polski, Matki Kościoła składają się: o godz. 15.30 Msza św. w intencji Ojczyzny, o którą tak bardzo troszczył się Jan Paweł II nieustannie wzywając do jej odnowy moralnej; o 16.15 nabożeństwo różańcowe; o godz. 18.30 Eucharystia w intencji papieża Benedykta XVI, połączona z modlitwą dziękczynną za dar beatyfikacji Jana Pawła II; o 20.00 modlitwa różańcowa w intencji pokoju na świecie, o którą prosił sam Sługa Boży; o 21.00 uroczysty Apel Jasnogórski; po nim konferencje na temat maryjności Jana Pawła II i o 24.00 Msza św. z homilią nt. związków Papieża Polaka z Jasną Górą. Przez całą noc trwać będzie otwarte czuwanie modlitewne.
„Chcielibyśmy, by Jan Paweł II jakoś nas inspirował, pomagał nam, dodawał nam odwagi, aby kształtowanie społeczno-polityczne naszego życia publicznego miało swoje przesłanie i owocowało zmianą życia” - podkreślił o. Zachariasz Jabłoński, definitor Zakonu Paulinów. Jasnogórski paulin zauważył, że czas beatyfikacji naszego wielkiego rodaka, musi być wykorzystany do zmian, a nade wszystko do uporządkowania naszego życia publicznego, inaczej „będzie to czas zmarnowany”. To dlatego w narodowym Sanktuarium Polaków paulini chcą przypominać papieskie przesłania i akty zawierzenia wypowiadane przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.
Definitor Zakonu Paulinów, autor wielu publikacji książkowych, także dotyczących obecności papieża z Polski na Jasnej Górze przypomniał, że jasnogórskie Sanktuarium naznaczone pozostawało i pozostaje modlitwą w intencji Polski, a jednym z podejmowanych przez Ojca Świętego wątków była tutaj prawie zawsze sprawa wolności.
Zakonnik przypomniał, że 30 listopada 1979 r. papież Jan Paweł II przekazał kopię jasnogórskiej Ikony Patriarsze Konstantynopola jako znak łączności Kościoła Wschodu i Zachodu. Wskazał tym samym na Maryję jako na Matkę Świętej Jedności.
O. Zachariasz przypomniał, że Jan Paweł II osobistą więź z Sanktuarium Jasnogórskim i przekonanie o jego roli w życiu Kościoła w Polsce i polskiego narodu, zawarł w Liście z okazji 350-lecia zwycięskiej obrony Jasnej Góry, wydanym 1 kwietnia 2005 r., a więc w przededniu śmierci. Zawiera on przesłanie, wzywając do odnoszenia zwycięstw nad wszystkim, co zagraża godności ludzkiej i dobru naszej ojczyzny. „Proszę o odwagę dla odpowiedzialnych za przyszłość Polski, aby wpatrzeni w postać Ojca Augustyna, potrafili bronić każdego dobra, które służy Rzeczypospolitej” – napisał papież w ostatnim Liście przekazanym na Jasną Górę.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.