Biskupi Demokratycznej Republiki Konga postulują utworzenie krajowego komitetu kontroli wydatków publicznych. Propozycja ta padła podczas spotkania episkopatu z premierem Adolphem Muzito.
Biskupi pogratulowali rządowi sukcesu, jakim było przystąpienie Konga do Programu Redukcji Zobowiązań Najbiedniejszych i Najbardziej Zadłużonych Państw Świata (HIPC). Ta inicjatywa Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego obejmuje 40 krajów. Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnienie szeregu wymogów z zakresu zarządzania i wydajności.
Zdaniem episkopatu spełnienie przez Demokratyczną Republikę Konga warunków programu HIPC powinno być uzupełnione przez stały mechanizm monitorowania wydatków państwa. Kościołowi zależy zwłaszcza na przejrzystości finansów w sektorach edukacji i zdrowia. Dlatego też biskupi wyrazili gotowość uczestnictwa w postulowanym procesie oceny projektów w tych dziedzinach dla zapobieżenia ewentualnemu popadnięciu kraju w kolejną pętlę zadłużeniową.
Episkopat zaproponował też rządowi rewizję kontraktów wydobywczych przyznanych do tej pory inwestorom zagranicznym. Zdaniem biskupów dotychczasowa polityka w tym zakresie nie gwarantowała mieszkańcom Konga sprawiedliwych zysków z eksploatacji zasobów naturalnych. Był to skutek plagi korupcji, jaka nęka ten afrykański kraj. Kongijscy biskupi przypominają, że Kościół jest głównym partnerem państwa w takich dziedzinach, jak opieka społeczna, edukacja czy ochrona zdrowia. Stąd postulat ułatwień administracyjnych i fiskalnych w rozwoju systemu edukacyjnego oraz większych nakładów na tę dziedzinę.
W osobnym oświadczeniu biskupi skrytykowali zmiany w konstytucji redukujące wybory prezydenckie do jednej tury głosowania. Zmodyfikowany zapis pojawił się w ustawie zasadniczej na początku roku, który w Demokratycznej Republice Konga jest rokiem wyborczym. Zdaniem episkopatu taki manewr może doprowadzić do „ustanowienia nowej dyktatury”.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.