Wszelkie informacje na mój temat w publikacjach o ułaskawieniu Adama S. są nieprawdziwe - oświadczył we wtorek mąż Marty Kaczyńskiej, Marcin Dubieniecki. Zapewnił, że nie był wspólnikiem Adama S., kiedy ten został ułaskawiony. Uznał też, że w tej sprawie trwa "polowanie" na niego.
Rzecznik PiS Adam Hofman na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie stwierdził, że stanowisko Dubienieckiego należy czytać "jako oświadczenie prywatnej osoby".
W poniedziałek szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski zlecił audyt "procedur i trybu przygotowywania projektu decyzji" przez urzędników prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie ułaskawienia przedsiębiorcy Adama S. W ubiegłym tygodniu media poinformowały, że Adam S., z którym - według nich - mąż Marty Kaczyńskiej założył spółkę, został w "trybie nadzwyczajnym" w czerwcu 2009 r. ułaskawiony przez Lecha Kaczyńskiego.
"Odnosząc się do zarzutów kierowanych w sprawie ułaskawienia Adama S. stwierdzić należy, że wszelkie informacje dotyczące w tym zakresie mojej osoby są nieprawdziwe. Z całą stanowczością podkreślam, że nie byłem wspólnikiem Adama S. w zarzucanym mi okresie kiedy otrzymał on prawo łaski. W spółce, w której występowałem reprezentowałem interesy innej osoby na zasadzie zawartej umowy powierniczego nabycia udziałów" - napisał w przekazanym we wtorek PAP oświadczeniu Dubieniecki.
"Wszystkie te sprawy, które otrzymały taki rozgłos, które powstały z nierzetelnego dziennikarstwa i insynuacji zawartych w tych artykułach, będą musiały być wyjaśnione przez niezawisłe Sądy a osoby i redakcje odpowiedzialne za nie będą musiały ponieść odpowiedzialność prawną" - zapowiedział Dubieniecki.
Jak zaznaczył, "brutalność ataków prasowych i swoistego rodzaju «polowanie»" na niego doprowadziły do sytuacji, w której nie może pozostać obojętny na te informacje.
Dubieniecki ocenił, że ujawnienie tej sprawy oraz "kontekst sytuacyjny w jakiej ona się pojawia, jest najczystszym przejawem walki na wyborcze «haki», a pośrednio ma zmierzać do szkalowania osoby śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed zbliżającą się rocznicą katastrofy smoleńskiej".
"Sekwencja czasowa publikacji i nadania rozgłosu pewnym artykułom prasowym w stosunku do mojej osoby ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze ma uderzyć bezpośrednio we mnie i podjąć próbę zdezawuowania mojej osoby w środowisku zawodowym i wobec moich Klientów, a pośrednio ma uderzać w Jarosława Kaczyńskiego, a więc przybiera wymiar najczystszej walki politycznej za pośrednictwem rodziny. Nie przypominam sobie aby media koncentrowały się na czyimś powinowatym polityka tak jak na mojej osobie. To jest dowód tego, że karnawał zbierania «haków»rozpoczął się" - napisał Dubieniecki.
"Nie może być tak, że poprzez przeinaczanie faktów, podawanie nieprawdziwych informacji, prowadzenie nieuczciwego i nierzetelnego dziennikarstwa, wywołuje się lawinę oszczerstw i naruszeń mojego dobrego imienia oraz imienia moich najbliższych osób" - stwierdził.
Dubieniecki zaznaczył też, że wtorkowe oświadczenie jest "jedynym przejawem" jego "obecności medialnej". "Dalsza korespondencja będzie dopuszczalna w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego i przepisów kodeksu postępowania karnego" - oznajmił.
Hoffman powtórzył na konferencji, że dla PiS bardzo ostre kryteria dotyczące ułaskawień w czasie kadencji Lecha Kaczyńskiego zostały w sprawie Adama S. dopełnione. Podkreślił też, że w sprawie tej nigdzie nie pojawiało się nazwisko zięcia poprzedniego prezydenta.
"W związku z tym przez nas on nie jest mieszany do sprawy, a cała ta akcja, którą moim zdaniem niestety podgrzewa Kancelaria Prezydenta Bronisława Komorowskiego, np. minister Tomasz Nałęcz, ma na celu oczernienie śp. Lecha Kaczyńskiego, szczególnie przed 10 kwietnia" - powiedział Hofman.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.