Przewodniczący Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Jean-Claude Hollerich oraz przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) ks. Christian Krieger wystosowali list do prezydentów Rosji i Ukrainy, wzywający do zawieszenia broni na Ukrainie na czas świętowania Wielkanocy
Proszą w nim Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego o „ogólne zawieszenie broni, aby dać chrześcijanom w Rosji i na Ukrainie, siostrom i braciom w Chrystusie, możliwość świętowania Wielkanocy w pokoju i z godnością”. Rozejm ma trwać przez osiem dni, pomiędzy Niedzielą Wielkanocną obchodzoną według kalendarza gregoriańskiego, czyli 17 kwietnia, a 24 kwietnia, kiedy to Zmartwychwstanie świętują prawosławni według kalendarza juliańskiego.
Autorzy listu nawiązują do apelu o wielkanocny rozejm, do którego wezwał Papież Franciszek podczas homilii z Niedzieli Palmowej: „Niech rozpocznie się wielkanocny rozejm! Ale nie po to, by przeładować broń i ponownie rozpocząć walkę, nie! Rozejm, który doprowadzi do pokoju poprzez prawdziwe negocjacje oraz gotowość poniesienia pewnych ofiar dla dobra ludzi” – mówił Papież.
Przewodniczący poinformowali również o swoim apelu patriarchę Cyryla, wzywając go do poparcia ich inicjatywy. „W ten sposób możesz pokazać, jak wielką wagę przywiązujesz do tego, by dać chrześcijanom w Rosji i na Ukrainie, siostrom i braciom w Chrystusie, wytchnienie konieczne, by mogli w spokoju i godnie obchodzić Wielkanoc” – czytamy w liście. Kard. Hollerich i ks. Krieger wzywają też przywódców i wspólnoty kościelne w całej Europie do przyłączenia się do ich apelu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.