15 i 16 marca w Zakopanem obraduje Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi będą rozmawiać o przygotowaniach do beatyfikacji Jana Pawła II, rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz o dokumencie społecznym Episkopatu.
Dziś rano polscy biskupi uczestniczyć będą także w obchodach 100-lecia tamtejszej „Księżówki”. Porannej Eucharystii z udziałem gości zasłużonych dla remontu domu będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
W poniedziałek, w przeddzień zebrania plenarnego, biskupi obejrzeli w Zakopanem film: „Jan Paweł II. Szukałem Was”.
Obrady 354. zebranie planarnego rozpoczną się 15 marca o godz. 14., a przewodniczyć im będzie abp Józef Michalik. Wśród tematów – jak informuje KAI bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP - mowa będzie m.in. o przygotowaniach do beatyfikacji Jana Pawła II, religijnych obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej, o dokumencie społecznym Episkopatu, aktualnych kwestiach liturgicznych i prawnych.
Stan dialogu ekumenicznego przedstawią biskupi: Tadeusz Pikus, Krzysztof Nitkiewicz i Bronisław Dembowski (wszyscy trzej są członkami Rady ds. Ekumenizmu). Poruszone zostaną sprawy Ordynariatu Polowego, Akcji Katolickiej i duszpasterstwa rodzin. Biskupi omówią też kwestię polskiej obecności w Unii Europejskiej. Przewidziane są m.in. wybory do tych gremiów statutowych Konferencji Episkopatu, które tego wymagają. Biskupi przedyskutują też kwestię utworzenia nowych.
Wieczorem tego dnia Episkopat zbierze się na modlitwie maryjnej w sanktuarium „Matki Bożej objawiającej cudowny medalik” na zakopiańskiej Olczy. Znajduje się tam centrum stowarzyszenia Cudownego Medalika (związanego z objawieniami Matki Bożej w Paryżu przy rue du Bac w 1830 r.). Będą tam przewodniczyć Apelowi Jasnogórskiemu.
16 marca księża członkowie Episkopatu rozpoczną dzień Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, o którym Jan Paweł II mówił, że jest mu ono „w najszczególniejszy sposób bliskie i drogie”, ze względu na kult Matki Bożej Fatimskiej, za której wstawiennictwem przeżył zamach z 13 maja 1981 r. Następnie kontynuowane będą obrady.
„Księżówka” w Zakopanem – czyli ośrodek rekolekcyjny dla księży, ale nie tylko – obchodzi w tym roku stulecie istnienia. To miejsce ma bogatą historię. W pierwotnej willi, nazywanej „Adasiówką”, zatrzymywali się na odpoczynek Stanisław Witkacy i Henryk Sienkiewicz. Był to też dom, do którego chętnie wracał Karol Wojtyła – także już jako Jan Paweł II. Ostatni raz Ojciec Święty spędził tu 3 dni w 1997 r. podczas swojej wizyty w Polsce.
Pomysł domu wypoczynkowego dla księży w Zakopanem powstał ok. 1890 r. z inicjatywy kapłanów krakowskich i tarnowskich. W 1909 r. powołano do życia stowarzyszenie, do którego mogli zapisać się księża z całej Polski, a składki członkowskie przeznaczono na zakup i utrzymanie domu wypoczynkowego. Wybór padł na willę „Adasiówka”, która powstała w 1854 r. Od tej pory dom zaczęto nazywać „Księżówką”.
W czerwcu 1910 r. rozpoczęły w nim pracę siostry Rodziny Maryi ze Lwowa. Trzy lata później dobudowano nowe trzypiętrowe murowane skrzydło, a w 1919 r. przeprowadzono gruntowny remont starej części „Księżówki” – na miejsce rozebranego budynku postawiono nowy drewniany dom z kaplicą. W czasach zaborów „Księżówka” umożliwiała scalanie idei narodowo-patriotycznych. W 1981 r. właścicielem domu została Konferencja Episkopatu Polski w miejsce Towarzystwa Polskich Kapłanów Katolickich „Księżówka w Zakopanem”.
Było to jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych kard. Karola Wojtyły, który jako metropolita krakowski spędzał tu zawsze czas po Bożym Narodzeniu do uroczystości Trzech Króli. Zatrzymywał się zawsze w tym samym skromnym pokoju. W 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II spędził w „Księżówce” kilka dni w czasie pobytu w Polsce.
Współcześnie dom składa się z trzech części: drewnianej leśniczówki z XIX wieku – zamkniętej dla gości, części środkowej z XX wieku – również zamkniętej i części wybudowanej w latach 80., która jest największa i gdzie znajduje się ok. 160 miejsc dla gości. Cały obiekt został w tym roku odnowiony w związku z przeprowadzaną w nim termomodernizacją.
W „Księżówce” każdej jesieni odbywa się około 15 serii 4-dniowych rekolekcji dla księży. Przez pozostałą część roku dom jest miejscem odbywania rekolekcji indywidualnych dla kapłanów oraz zorganizowanych grup świeckich katechetów, a także duchowego wypoczynku dla osób indywidualnych w atmosferze wyciszenia i modlitwy.
Znajduje się tu papieska kaplica - miejsce modlitwy Jana Pawła II podczas jego wypoczynku w „Księżówce”, oraz trzy mniejsze kaplice. Szczególnym miejscem w domu jest apartament Ojca Świętego, w którym Jan Paweł II spędził trzy dni podczas wizyty apostolskiej w czerwcu 1997 r. - można go do dziś zobaczyć w niezmienionym stanie.
Obecnie dyrektorem „Księżówki” jest ks. Lesław Mirek z archidiecezji krakowskiej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.