Dla Polaków wolność, obok solidarności i poszanowania godności człowieka, jest wartością najważniejszą. Polska i Stany Zjednoczone wraz z Ukrainą stoją po stronie tej wartości, niezbędnej każdemu niepodległemu państwu - mówił w Waszyngtonie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Gliński, który przebywa z wizytą w USA, uczestniczył w polskiej ambasadzie w uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Relację z wydarzenia resort kultury i dziedzictwa narodowego zamieścił na Twitterze.
SYTUACJA NA UKRAINIE: Relacjonujemy na bieżąco
Minister, jak przekazało MKiDN, wskazywał, że nie przypadkiem nasi bohaterowie narodowi, Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko, walczyli w amerykańskiej wojnie o niepodległość. "Kolejną wojną, w której uczestniczył Kościuszko, była wojna w obronie Konstytucji 3 maja, wyrazu dążeń do zachowania państwa i niepodległości" - mówił.
"Nie sposób nie wspomnieć, że wspólny polsko-amerykański rozdział historii wypełniają także wybitne postaci ze świata kultury: Ignacy Jan Paderewski, Helena Modrzejewska, Kazimierz Wierzyński, Leopold Tyrmand, Jan Lechoń czy Czesław Miłosz" - wskazał minister.
Dzięki nim - jak kontynuował - "duch wolności przekroczył Ocean Atlantycki, który geograficznie oddzielił nasze kraje".
"Dziś Polska i Stany Zjednoczone wraz z Ukrainą stoją po stronie tej wyjątkowej wartości, niezbędnej każdemu niepodległemu państwu. Nie możemy i nigdy nie zaakceptujemy rosyjskiej agresji, najazdów wojskowych, po których następują zbrodnie, morderstwa i gwałty" - podkreślił wicepremier Gliński.
"Dziś stoimy razem tak samo jak podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Jestem głęboko przekonany, że wolność wreszcie zwycięży i zjednoczony wolny świat suwerennych państw przezwycięży rosyjską mentalność imperialną i jej chęć brutalnego ujarzmienia świata" - zaakcentował minister.
3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową - Konstytucję 3 Maja, drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.