Gliński w Waszyngtonie: Polska i USA wraz z Ukrainą stoją po stronie wolności

Dla Polaków wolność, obok solidarności i poszanowania godności człowieka, jest wartością najważniejszą. Polska i Stany Zjednoczone wraz z Ukrainą stoją po stronie tej wartości, niezbędnej każdemu niepodległemu państwu - mówił w Waszyngtonie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Gliński, który przebywa z wizytą w USA, uczestniczył w polskiej ambasadzie w uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Relację z wydarzenia resort kultury i dziedzictwa narodowego zamieścił na Twitterze.

SYTUACJA NA UKRAINIE: Relacjonujemy na bieżąco

Minister, jak przekazało MKiDN, wskazywał, że nie przypadkiem nasi bohaterowie narodowi, Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko, walczyli w amerykańskiej wojnie o niepodległość. "Kolejną wojną, w której uczestniczył Kościuszko, była wojna w obronie Konstytucji 3 maja, wyrazu dążeń do zachowania państwa i niepodległości" - mówił.

"Nie sposób nie wspomnieć, że wspólny polsko-amerykański rozdział historii wypełniają także wybitne postaci ze świata kultury: Ignacy Jan Paderewski, Helena Modrzejewska, Kazimierz Wierzyński, Leopold Tyrmand, Jan Lechoń czy Czesław Miłosz" - wskazał minister.

Dzięki nim - jak kontynuował - "duch wolności przekroczył Ocean Atlantycki, który geograficznie oddzielił nasze kraje".

"Dziś Polska i Stany Zjednoczone wraz z Ukrainą stoją po stronie tej wyjątkowej wartości, niezbędnej każdemu niepodległemu państwu. Nie możemy i nigdy nie zaakceptujemy rosyjskiej agresji, najazdów wojskowych, po których następują zbrodnie, morderstwa i gwałty" - podkreślił wicepremier Gliński.

"Dziś stoimy razem tak samo jak podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Jestem głęboko przekonany, że wolność wreszcie zwycięży i zjednoczony wolny świat suwerennych państw przezwycięży rosyjską mentalność imperialną i jej chęć brutalnego ujarzmienia świata" - zaakcentował minister.

3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową - Konstytucję 3 Maja, drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
22°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
29°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »