Reklama

Kościół pomaga doraźnie, ale też wpływa pozytywnie na społeczeństwo

We Wrocławiu odbyły się obrady Samorządowego Okrągłego Stołu. Jednym z 52 uczestników dyskusji był ks. prof. Janusz Balicki z UKSW w Warszawie.

Reklama

We Wrocławiu odbyły się obrady Samorządowego Okrągłego Stołu. Pod kopułą historycznej Hali Stulecia przy okrągłym stole zasiedli samorządowcy, przedstawiciele rządu, kancelarii Prezydenta RP, organizacji pozarządowych, świata nauki i biznesu.

Jednym z 52 obradujących był ks. prof. Janusz Balicki, kierownik Katedry Polityk Publicznych oraz Międzyinstytutowego Zakładu Badań nad Migracją Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Kapłan jest członkiem rady Episkopatu Polski ds. Migracji.

- Przyjechałem z prośbą od biskupa Krzysztofa Zadarki, aby przedstawić, co Kościół robi dla uchodźców z Ukrainy. Myślę, że inicjatywa Samorządowego Okrągłego Stołu jest niezwykle ważna, ponieważ dochodzi do wymiany myśli, doświadczeń, prezentowania działań lokalnych samorządów. Ważna do przygotowania jest lista potrzeb, bo wiadomo, że entuzjazm, który towarzyszy polskiemu społeczeństwu w przyjęciu uchodźców, będzie powoli topniał. Pojawiają się coraz większe wyzwania. Dlatego wiążę z tym spotkaniem duże nadzieje - mówi specjalnie dla "Gościa" ks. prof. Balicki.

Chce dokładnie wysłuchać głosów płynących z okrągłego stołu, by przekazać je radzie ds. migracji w polskim episkopacie.

- My możemy oddziaływać np. na parafie, które mają duże możliwości i sporo już zrobiły w tym kryzysie uchodźczym spowodowanym wojną. Kościół odgrywa niebagatelną rolę w pomocy Ukrainie i Ukraińcom w Polsce. Dokładne liczby są podane w raporcie Instytutu Statystyki Kościelnej, gdzie widzimy np. konkretne sumy przekazane dla uchodźców. Trzeba mówić także o wsparciu udzielanym przez instytucję Caritas. Skuteczna pomoc uchodźcom możliwa jest przez system diecezji, parafii i zakonów. Kościół, odwołując się do Ewangelii, ma ogromny wpływ na społeczeństwo. Dlatego myślę, że to jest ważne, aby podtrzymywać w ludziach, bazując na nauce Jezusa Chrystusa, miłość bliźniego, a co za tym idzie miłość wobec uchodźców ukraińskich. Czyli opiekę, troskę, gościnność - oświadcza kapłan, uczestnik Samorządowego Okrągłego Stołu.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza przeprowadził badania zakresu i skali udzielanej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Z dokładnymi wynikami można się zapoznać TUTAJ

Efektem pracy Samorządowego Okrągłego Stołu jest zbiór rekomendacji zmian prawnych dla wszystkich szczebli administracji państwowej w związku z przyjęciem ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy. Zestaw propozycji przygotowało ponad 120 ekspertów, samorządowców i przedstawicieli NGO, którzy pracowali nad 8 obszarami m.in. rynkiem pracy, mieszkalnictwem, edukacją i nauką, bezpieczeństwem, finansami czy legislacją.

Samorządowcy rekomendują m.in.

  • stworzenie programu finansowego wsparcia przedsiębiorstw w tworzeniu nowych miejsc pracy i stały monitoring zapotrzebowania na zatrudnienie w danych sektorach 
  • finansowanie z budżetu państwa rzeczywistych kosztów nauki uczniów z Ukrainy w polskich szkołach oraz pełne refinansowanie pobytu dzieci z Ukrainy w polskich przedszkolach 
  • wykorzystania istniejących pustostanów, po ich adaptacji oraz pozagminnych zasobów mieszkaniowych czy inwestycji modułowych, które mogłyby służyć Ukraińcom. Uelastycznienie zasad najmu czy zmiana w finansowaniu polityki mieszkaniowej.
  • zwiększanie finansowania NFZ proporcjonalnie do liczby uchodźców w danym województwie, ułatwienia procedur związanych z wykonywaniem prawa do wykonywania zawodów medycznych oraz nostryfikacji dyplomów, uproszczenie procedur dot. pracowników społecznych oraz wprowadzenie standardów ochrony dzieci, wsparcia psychologicznego i profilaktyki zdrowia psychicznego.
  • wzrost udziału w PIT dla samorządów oraz podwyższenie do 2 proc. możliwości odpisu z PIT dla organizacji pozarządowych, a także wprowadzenie możliwości odpisu 1 proc. w podatku CIT na rzecz NGO
  • monitoring i przeciwdziałanie przejawów dezinformacji i szerzenia mowy nienawiści

Wszystkie zebrane podczas prac podstolików rekomendacje oraz głosy z dyskusji posłużą do stworzenia finalnej białej księgi – czyli pełnego zbioru rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych. Dokument w ciągu kilku tygodniu otrzyma Prezydent Rzeczypospolitej, Premier oraz Marszałkowie Sejmu i Senatu, a także członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Kościół pomaga doraźnie, ale też wpływa pozytywnie na społeczeństwo

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
wieczór
-1°C Sobota
noc
-2°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama