Jego zadaniem będzie realizowanie wspólnych projektów edukacyjnych i kulturalnych adresowanych do młodzieży izraelskiej i polskiej.
Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne spotkał się 21 czerwca ze społecznością akademicką na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Podkreślił, że dialog i spotkania młodych ludzi z Izraela i Polski to klucz do budowania porozumienia między naszymi narodami. - Naszym głównym zadaniem jest budowanie mostów wzajemnego zrozumienia, mostów komunikacji.
Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, na początku spotkania wyraził radość z rozpoczynającej się współpracy z ambasadą Izraela w Polsce oraz ośrodkami akademickimi w Izraelu. Zapowiedział powstanie na KUL powstałym w 1918 r. Centrum Abrahama Joshuy Heschela. - Celem tego centrum jest budowanie mostów i rozwijanie współpracy polsko-izraelskiej na płaszczyźnie akademickiej i kulturowej - podkreślił ks. Kalinowski.
Yacov Livne podczas wykładu „Dialog, edukacja, współpraca, młodzież” zwrócił uwagę na niezwykle ważną rolę Polski w historii narodu żydowskiego. - Tysiąc lat wspólnej koegzystencji na ziemiach polskich jest podstawą dobrej obecnej i przyszłej współpracy - mówił. - Powinniśmy razem podążać w kierunku rozwiązywania problemów, z którymi obecnie zmaga się Polska, Izrael i cała Europa. Wyzwania niosą z sobą nowe możliwości. Podjęcie tych wyzwań jest naszym zadaniem - akcentował. Zauważył, że źródłem wielu konfliktów jest brak szacunku między stronami, które nie rozumieją siebie wzajemnie. - Mój naród bardzo mocno tego doświadczył. Naszym głównym zadaniem jest budowanie mostów wzajemnego zrozumienia, mostów komunikacji. To jest odpowiedź na wyzwania, które stoją przed nami w przyszłości - dodał dyplomata.
Zwrócił ponadto uwagę, że łatwiej dochodzi do zniekształceń historii, gdy nie zna się historii własnej i historii krajów sąsiednich. - Dlatego naszą odpowiedzialnością jest prowadzenie wnikliwych badań i uczenie się z historii opartej na faktach - podkreślał Livne, Jego zdaniem spotkania młodych Polaków i Izraelczyków to inwestowanie we wspólną przyszłość obu krajów.
Jak podkreśla rzecznik katolickiego uniwersytetu w Lublinie, wizyta ambasadora Izraela w Polsce na KUL stanowi kontynuację wcześniej rozpoczętej współpracy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.