Jego zadaniem będzie realizowanie wspólnych projektów edukacyjnych i kulturalnych adresowanych do młodzieży izraelskiej i polskiej.
Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne spotkał się 21 czerwca ze społecznością akademicką na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Podkreślił, że dialog i spotkania młodych ludzi z Izraela i Polski to klucz do budowania porozumienia między naszymi narodami. - Naszym głównym zadaniem jest budowanie mostów wzajemnego zrozumienia, mostów komunikacji.
Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, na początku spotkania wyraził radość z rozpoczynającej się współpracy z ambasadą Izraela w Polsce oraz ośrodkami akademickimi w Izraelu. Zapowiedział powstanie na KUL powstałym w 1918 r. Centrum Abrahama Joshuy Heschela. - Celem tego centrum jest budowanie mostów i rozwijanie współpracy polsko-izraelskiej na płaszczyźnie akademickiej i kulturowej - podkreślił ks. Kalinowski.
Yacov Livne podczas wykładu „Dialog, edukacja, współpraca, młodzież” zwrócił uwagę na niezwykle ważną rolę Polski w historii narodu żydowskiego. - Tysiąc lat wspólnej koegzystencji na ziemiach polskich jest podstawą dobrej obecnej i przyszłej współpracy - mówił. - Powinniśmy razem podążać w kierunku rozwiązywania problemów, z którymi obecnie zmaga się Polska, Izrael i cała Europa. Wyzwania niosą z sobą nowe możliwości. Podjęcie tych wyzwań jest naszym zadaniem - akcentował. Zauważył, że źródłem wielu konfliktów jest brak szacunku między stronami, które nie rozumieją siebie wzajemnie. - Mój naród bardzo mocno tego doświadczył. Naszym głównym zadaniem jest budowanie mostów wzajemnego zrozumienia, mostów komunikacji. To jest odpowiedź na wyzwania, które stoją przed nami w przyszłości - dodał dyplomata.
Zwrócił ponadto uwagę, że łatwiej dochodzi do zniekształceń historii, gdy nie zna się historii własnej i historii krajów sąsiednich. - Dlatego naszą odpowiedzialnością jest prowadzenie wnikliwych badań i uczenie się z historii opartej na faktach - podkreślał Livne, Jego zdaniem spotkania młodych Polaków i Izraelczyków to inwestowanie we wspólną przyszłość obu krajów.
Jak podkreśla rzecznik katolickiego uniwersytetu w Lublinie, wizyta ambasadora Izraela w Polsce na KUL stanowi kontynuację wcześniej rozpoczętej współpracy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.