UNESCO stara się ocalić przed zniszczeniem historyczne centrum Odessy. W trybie pilnym ma ono zostać wpisane na listę dziedzictwa kulturowego ludzkości. W przeszłości procedurę tę zastosowano już do trzech obiektów w Palestynie, między innymi Bazyliki Narodzenia w Betlejem.
Starania oenzetowskiej instytucji mają jednak wymiar jedynie symboliczny. Rosyjska armia nie ma względu na zabytki i kulturę. Według oficjalnych danych na Ukrainie zniszczono lub uszkodzono już 468 obiektów kultury, w tym 159 kościołów, 35 muzeów i 44 biblioteki. Odessa została zbombardowana przez Rosjan 24 lipca.
Na liście kandydatów do kulturowego dziedzictwa UNESCO miasto to znajduje się od 2009 r. Ukraiński minister kultury, który gościł w tym tygodniu w siedzibie tej organizacji w Paryżu zapewnił, że do końca września będzie w stanie przedstawić niezbędną dokumentację, między innymi dzięki wsparciu ekspertów z Włoch i Grecji.
Ostateczna decyzja w sprawie Odessy zapadnie na najbliższym posiedzeniu Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa. Pierwotnie miał się on zebrać w czerwcu w Kazaniu w Rosji. Ze względu na trwającą inwazję państwa członkowskie zażądały odłożenia tego posiedzenia. Są jednak nadzieje, że komitet zbierze się jeszcze w tym roku i uzna znaczenie Odessy dla kulturowego dziedzictwa ludzkości.
Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.
Legendarny dowódca II Korpusu Polskiego został pochowany wśród swoich żołnierzy.
Zwolennicy przypisywali mu wyłącznie zalety. Przeciwnicy zarzucali zaś zdławienie demokracji.