Śmierć królowej Elżbiety głęboko zasmuciła Papieża Franciszka. Pisze o tym w telegramie kondolencyjnym, przesłanym wczoraj wieczorem na ręce nowego króla Karola III. Zmarła monarchini kilkakrotnie gościła w Watykanie, po raz pierwszy w 1951 r. za pontyfikatu Piusa XII, jeszcze przed objęciem tronu.
Składając wyrazy współczucia Karolowi III, członkom rodziny królewskiej, a także mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa i Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Franiczek przyłącza się do modlitw o wieczny odpoczynek dla zmarłej Królowej i wyraża uznanie dla jej niestrudzonej służby dla kraju i wspólnoty narodów, a także dla jej niezłomnego świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa i mocnej nadziei w Jego obietnice. Papież zapewnia też o swej modlitwie o Bożą pomoc dla nowego króla w wypełnianiu jego zaszczytnych obowiązków.
Podczas swego długiego życia Elżbieta II spotkała w sumie pięciu papieży, w tym czterech jako królowa.
Pierwszym papieżem, który podejmował ją w tym charakterze był Jan XXIII w 1961 r.
„Wasza obecność w Watykanie jest najszczęśliwszym uwieńczeniem całej serii świadectw wzajemnej przyjaźni, którą naznaczone są wzajemne relacje między Zjednoczonym Królestwem i Stolicą Apostolską.“ (Jan XXIII)
Jan Paweł II spotkał się z królową Elżbietą trzykrotnie, dwa raz podejmował ją w Watykanie. Po raz pierwszy w 1980 r.
„W osobie Waszej Wysokości oddaję hołd chrześcijańskiej historii Waszego narodu, a także jego osiągnięciom kulturowym. Ideały wolności i demokracji, zakorzenione w waszej przeszłości, pozostają wyzwaniem dla każdego pokolenia prawych obywateli waszej ziemi. W tym stuleciu wasz naród wielokrotnie starał się bronić tych ideałów przed agresją. Modlę się, aby te wielkie ideały były skutecznie zagwarantowane dla przyszłych pokoleń.“ (Jan Paweł II)
Z Benedyktem XVI królowa Elżbieta spotkała się w Edynburgu w 2010 r. podczas podróży apostolskiej do Wielkiej Brytanii z okazji beatyfikacji Johna Henry’ego Newmana. Po raz ostatni zmarła wczoraj królowa gościła w Watykanie w 2014 r. Podejmował ją wówczas Papież Franciszek.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.