Centrum Kungoni to życiowe dzieło o. Claude Boucher ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, aby uczcić bogactwo kulturowego i artystycznego dziedzictwa Malawi.
O. Claude przybył do Malawi w 1967 roku z Kanady jako kapłan Misjonarzy Afryki (Ojców Białych). Jest jednocześnie artystą i antropologiem. To dzięki jego osobistemu zetknięciu z kulturowymi i artystycznymi tradycjami Malawi powstało Centrum Kungoni.
Centrum Kultury i Sztuki Kungoni znajduje się w wiosce Mua, w dystrykcie Dedza, około 60 km od Salimy w Malawi. Przez lata ośrodek zdobył uznanie za jakość i zainteresowanie rzeźbami oraz za doskonałość muzeum etnograficznego.
Misjonarze Afryki (Ojcowie Biali) po raz pierwszy przybyli do Mua w 1902 roku.
kasiyamaliro KUNGONI CENTRE OF CULTURE AND ART - Mua Mission - OPEN DAY - 2022- Od tego czasu miejsce, w którym po raz pierwszy rozbili trzy namioty, aby rozpocząć misję ewangelizacyjną, stało się prężnie działającą parafią katolicką oraz rezerwatem wiedzy kulturowej i latarnią morską dla refleksji i zachowania kultury Malawi - pisze z Malawi o. Paweł Hulecki MAfr, z Rady Generalnej Zgromadzenia.
- Perłą Centrum jest Muzeum Chamare, które zapewnia zwiedzającym wprowadzenie do bogactwa kultur Chewa, Ngoni i Yao ze środkowego i południowego Malawi, a także na temat ludu Batwa, pierwotnych i obecnie zaginionych mieszkańców Malawi - mówi misjonarz.
Muzeum posiada trzy pomieszczenia, w których znajdują się fotografie, panele tekstowe i ekspozycje przedmiotów.
Jest tam również ukazana historia z wczesnej historii misji w rejonie Mua. - Muzeum ukazuje maski Nyau. Nyau lub Gule wamkulu to "wielki taniec" tajnych stowarzyszeń Nyau i Chewa. Gule wamkulu został uznany przez UNESCO za arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości w 2005 r. - dodaje o. Paweł.
Muzeum Chamare dostarcza również szczegółowych informacji na temat rytuałów i inicjacji dla ludu Chewa, Ngoni i Yao. Jest to również kronika, historia pracy misyjnej Misjonarzy Afryki, Ojców Białych w Malawi sięgająca 1902 roku.
Strona Centrum Kungoni: http://kungoni.org/
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.