„Wróciłem wzbogacony eklezjalnie, ponieważ spotkałem wielobarwny Kościół, który posiada bogactwo trzech rytów i żyje w kontekście wieloreligijnym” – mówi kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów po swojej wizycie w Indiach. Purpurat spotkał się tam z miejscową konferencją episkopatu, a także z lokalną wspólnotą chrześcijan i muzułmanów.
Indie są krajem, gdzie mieszka niewiele mniej niż 1,4 mld ludzi, co stanowi prawie dwukrotność liczby Europejczyków. Katolicy, których żyje tam w przybliżeniu 20 mln, to ok. 1,5 proc. całej populacji. Jak zaznacza kard. Grech, „pomimo faktu, że mamy tutaj do czynienia z Kościołem stanowiącym mniejszość w społeczeństwie, to jednak jest on żywy, pełny entuzjazmu i posiada wizję ewangelizacyjną”.
Widzę jak biskupi indyjscy starają się budować mosty
„Przed spotkaniem z Konferencją Episkopatu spędziłem dwa dni z arcybiskupem Bangalore. Razem z nami był inny pasterz, który powiedział mi, że udało mu się zaangażować w proces synodalny wiele, wiele osób, w tym muzułmanów i hindusów. To mnie ucieszyło, bo jednym z kierunków drogi synodalnej było wysłuchanie nie tylko swoich ludzi, ale otwarcie pewnych dróg, aby włączyć w ów proces inne osoby. Z pewnością istnieją wyzwania związane z procesem synodalnym, ale widzę, jak indyjscy biskupi się zaangażowali, jak starają się budować mosty, aby komunia mogła być szersza. Zachowując szacunek dla tożsamości każdego, możemy iść razem i znaleźć sposoby na osiągnięcie wspólnego nam wszystkim celu: głoszenia Chrystusa współczesnemu światu.“
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.