Szkoły Urszulańskie

Nie tylko szkoły świeckie zajmują się edukacją dzieci i młodzieży. Na całym świecie, także i w Polsce, z powodzeniem działa wiele szkół prowadzonych przez formacje zakonne. Jedną z nich jest Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Już niemalże od samego początku zgromadzenie to zajmowało się katechizacją i opieką nad dziećmi. Obecnie Siostry Urszulanki prowadzą różne placówki oświatowe, które charakteryzuje bardzo wysoki poziom nauczania. W Polsce placówki takie działają między innymi, we Wrocławiu, Lublinie, Rybniku i Poznaniu.

Urszulanki Unii Rzymskiej – krótka historia

Zakon Urszulanek Unii Rzymskiej powstał na zrębach Towarzystwa Św. Urszuli, założyła go Św. Aniela. Towarzystwo zintegrowało kobiety zauroczone jej wizją życia, bezgranicznie oddanego Bogu i służbie bliźniemu. Formalnie Towarzystwo Św. Urszuli, Aniela Merici powołała do życia 25 listopada w 1535 roku w Brescii. Zakładając nową wspólnotę, za patronkę dla  niej wybrała św. Urszulę. Urszula, jak głosi legenda była symbolem wierności Chrystusowi aż do męczeństwa oraz patronką nauczania reguł wiary chrześcijańskiej. Stała się też patronką uczonych i młodzieży studenckiej

Urszulanki w Polsce

Do Polski Urszulanki przybyły w roku 1857. Pierwsza placówka została założona w Poznaniu. Obecnie Zakon Urszulanek w Polsce liczy 390 sióstr zgromadzonych w 21 wspólnotach.

Skąd pomysł na Szkoły Urszulańskie?

Dzieło św. Anieli przechodziło w ciągu stuleci liczne przeobrażenia. Zawsze jednak Urszulanki pozostawały wierne charyzmatowi swojej założycielki i jej myśli pedagogicznej oraz miały świadomość swojego wychowawczego powołania. Przez, liczne wieki swojego istnienia siostry były głęboko zaangażowane w edukację. Pomysł zakładania szkół pod ich patronatem nie może zatem dziwić.

Szkoły Urszulańskie w Polsce

W Polsce działa kilkanaście placówek prowadzonych przez Urszulanki. Do najbardziej znanych należy Zespół Szkół w Rybniku, oraz  we Wrocławiu, Lublinie i Poznaniu.

Rybnik

Początki szkoły sięgają 1923 roku. Najpierw Urszulanki otworzyły przedszkole i szkołę powszechną, a w 1924 roku ośmioklasowe gimnazjum. Kiedy siostry zorientowały się, że środowisku potrzebne są szkoły zawodowe, utworzyły i taką w 1925, a w 1928 roku powstało tu Seminarium nauczycielek rzemiosła, które cztery lata później przekształciło się w liceum gospodarczo - społeczne. Po licznych zawirowań historii w tej chwili pod kierownictwem Urszulanek działa w mieście Szkoła Podstawowa oraz Liceum Ogólnokształcące w Rybniku.

Wrocław

W tym mieście Urszulanki były już długo przed wojną, ale polskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu siostry Urszulanki założyły w 1946 roku. W ubiegłym roku minęło dokładnie 75 lat od tego wydarzenia. Liceum to w odróżnieniu od innych szkół w Polsce prowadzonych przez Urszulanki miało to szczęście, pomimo różnych zawirowań,  działać nieprzerwanie aż do chwili obecnej. 

Poznań

Urszulanki do Poznania przybyły w 1857 roku i już w rok później otworzyły płatną szkołę dla uczennic dochodzących i pensjonarek oraz szkołę elementarną. Prowadzono też roczne kursy tzw, Selekty, przygotowującej dziewczęta do państwowego egzaminu nauczycielskiego. W sumie z wieloma przerwami edukacja pod przewodnictwem Urszulanek na terenie miasta trwa już ponad 160 lat. Zaraz po ii wojnie światowej, dokładnie 14 kwietnia 1945 roku Siostry utworzyły Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu.

Lublin

Początki szkolnictwa w tym mieście, pod wodzą Urszulanek datuje się na 1 września 1917 rok. wtedy to zakonnice otwarły trzy klasy szkoły przygotowawczej dla dziewcząt oraz pięć pierwszych klas ośmioletniego gimnazjum.  Szkołę Podstawową, Gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, Urszulanki założyły tuż po wojnie, już w 1944 roku. 

Artykuł sponsorowany (km)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
-3°C Środa
noc
-4°C Środa
rano
-1°C Środa
dzień
0°C Środa
wieczór
wiecej »