Została otwarta po 20 latach prac restauracyjnych. Dom Wettiuszów (Casa dei Vettii) to jeden z najlepiej zachowanych i najbardziej znaczących obiektów z punktu widzenia historycznego i artystycznego w Pompejach.
W uroczystym otwarciu uczestniczył wczoraj włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano. Dom Wettiuszów zwany jest Pompejańską Kaplicą Sykstyńską i uznawany za „klucz do zrozumienia rzymskiego świata”.
„Avvenire”, największy włoski tygodnik katolicki, przytacza słowa Gabriela Zuchtriegela, dyrektora generalnego parku archeologicznego, który przyznaje, że prace restauracyjne trwały za długo: „Było wiele problemów i zastój, potem ministerstwo ponownie uruchomiło projekt. Wśród koniecznych działań było także zdjęcie warstw wosku, który niepotrzebnie nałożono w celu ochrony malowideł, a który przysłonił wiele detali i kolorów. To otwarcie to jakby odkrycie tego miejsca na nowo”.
Dom odkopano w latach 1894-1896. Należał do Aulusa Vettiusa Convivy i Aulusa Vettiusa Restitutusa, najprawdopodobniej dwóch wyzwolonych niewolników, którzy wzbogacili się na handlu winem. Odrestaurowano także ogród, który ma skomplikowany system wodociągów i małych fontann, gdzie usytuowano kopie oryginalnych rzeźb zachowanych w zbiorach parku archeologicznego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.