Praski kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, w którym znajduje się figurka Dzieciątka Jezus (Prażske Jezulatko), będzie zamknięty we wtorek przed południem. Zarządcy świątyni uznali, że nie chcą być utożsamiani z kampanią kandydata na prezydenta, byłego premiera Andreja Babisza, który chciał odwiedzić kościół.
Wspólnota Karmelitów Bosych, która zarządza świątynią Matki Boskiej Zwycięskiej na praskie Malej Stranie przekazała w oświadczeniu, że nie chce aby to znane na całym świecie miejsce pielgrzymkowe było wykorzystywane do kampanii politycznej. "Biorąc pod uwagę czas i medialną prezentację tej wizyty, zdecydowanie uważamy ją za część kampanii wyborczej, która jest prowadzona w sposób bardzo obraźliwy, wywołującym poczucie strachu, z którym z pewnością nie możemy się identyfikować" - uznali Karmelici. Zadeklarowali, że świątynia jest poza tym otwarta dla wszystkich odwiedzających bez względu na ich przekonania, w tym Babisza i powinna służyć osobistej modlitwie, a nie kampanii politycznej. Babisz stwierdził w poniedziałek, że nie miał zamiaru nadużywać wizyty w świątyni do kampanii wyborczej. Podkreślił, że odwiedził ją 12 stycznia, tuż przed pierwsza turą głosowania i nigdzie tego faktu nie ujawnił. Zaprzeczył, że jego kampania wyborcza ma charakter agresywny i stwierdził, że taką prowadzi jego kontrkandydat do stanowiska głowy czeskiego państwa, były generał Petr Pavel.
Według mediów sytuacja związana z deklarowaną wizyta w świątyni i jej zamknięcie przed kandydatem Babiszem potwierdza, że kampania przed drugą turą wyborów prezydenckich będzie ostra, bezpardonowa i będą w niej uczestniczyć różne środowiska opiniotwórcze. Głosowanie odbędzie się 27 i 28 stycznia br. Szanse obu kandydatów, triumfatora pierwszej tury Pavla i jego przeciwnika Babisza są bardzo wyrównane.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.