Na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos obecna jest liczna delegacja przedstawicieli świata polityki i biznesu z Polski. Prezydent Andrzej Duda odbywa tam wiele spotkań, a centrum rozmów i debat jest Dom Polski (Polish House) - opisuje niemiecki portal Deutsche Welle (DW). I dodaje, że polski prezydent Andrzej Duda jest wręcz "rozchwytywany w Davos", a polska reprezentacja to osoby " nowoczesne, otwarte i pewne siebie".
Dwupiętrowy budynek Domu Polskiego zlokalizowany jest przy głównej promenadzie w Davos. Polski prezydent spotkał się tu na rozmowach m.in. z prezydentami Łotwy i Litwy. Miejsce to oferuje zarówno przestrzeń do "ożywionych debat", jak i do kameralnych rozmów "za zamkniętymi drzwiami" - zauważa DW.
W założeniu prezydenta miejsce to miało służyć jako punkt spotkań w trakcie WEF, pomagające zacieśniać więzi z Polską - biznesowe, a także polityczne - wyjaśniła Sylwia Dalecka, dyrektor placówki, związana z nią od momentu otwarcia w 2019 roku.
"Jesteśmy polskim mostem do wolności" - stwierdziła Dalecka, cytując słowa prezydenta Andrzeja Dudy. "Wsparcie Polski dla Ukrainy jest częstym tematem codziennych rozmów, podobnie jak plany przezwyciężenia kryzysu energetycznego i wzmocnienia cyberbezpieczeństwa" - wyjaśniła.
Dom Polski to także miejsce, gdzie prezydent Duda zorganizował konferencję dla mediów. "Chcemy, żeby ta wojna skończyła się jak najszybciej. Może się ona zakończyć tylko zwycięstwem Ukrainy" - stwierdził prezydent, podkreślając, że "Rosję trzeba pokonać".
Polski prezydent "jest rozchwytywany w Davos. Na wielu forach mówi o możliwościach Europy do samoobrony, ewentualnych dostawach czołgów na Ukrainę, konieczności przywrócenia bezpieczeństwa i pokoju" - podkreśla DW.
Na tegoroczne Forum w Davos przybyli uczestnicy ze 130 krajów. W tym gronie jest 50 głów państw i szefów rządów, 200 ministrów i 1,5 tys. liderów biznesu. "Panuje tutaj bardzo dynamiczny nastrój" - ocenił prezydent Duda. W Davos obecni są także premier Mateusz Morawiecki, minister finansów Magdalena Rzeczkowska, przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji, a także wielu przedstawicieli polskiego biznesu. "Nowocześni, otwarci i pewni siebie - tak prezentują się w Davos. A Polish House ucieleśnia ten obraz" - podsumowuje DW.
W panelach dyskusyjnych, trwających od wtorku do czwartku w Domu Polskim, wystąpiło ponad 30 polskich i zagranicznych polityków, ekspertów, przedstawicieli biznesu, banków i mediów, rozmawiających m.in. o zrównoważonym rozwoju, gospodarce cyfrowej, bezpieczeństwie i globalnym kryzysie, a także sytuacji w Ukrainie i perspektywach Białorusi.
Dom Polski w Davos został otwarty w styczniu 2019 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ma być on przestrzenią, promującą polski biznes oraz polskie inwestycje. W tym roku oficjalnego otwarcia Domu Polskiego dokonał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.